Problem z morskimi farmami wiatrowymi u wybrzeży Szkocji

Problem z morskimi farmami wiatrowymi u wybrzeży Szkocji
Fot. Martin Pettitt, flickr cc

Szkockie sądy wydały ostatnio wyroki, które blokują dalszy rozwój kilku projektów morskich farm wiatrowych o sporym potencjale. W obronie tych projektów stanęli nie tylko deweloperzy, ale także szkoccy ministrowie.

W niekorzystnym dla sektora offshore wyroku szkocki sąd stwierdził, że szkockie władze nie zabezpieczyły w odpowiednim stopniu środowiska naturalnego, zgadzając się na budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy rzędu 2,3 GW. Wartość tych inwestycji może wynieść według Bloomberga nawet 10 mld funtów.

Szkocki sąd zajął się tą sprawą na wniosek stowarzyszenia ochrony ptaków Royal Society for the Protection of Birds, który został skierowany do sądu już w styczniu 2015 r.

REKLAMA

Teraz szkocki rząd zapowiedział, że złoży apelację, broniąc planowanych projektów morskich farm wiatrowych.

Złożenie apelacji zapowiedziało też dwóch deweloperów projektów, których realizacja może zostać zablokowana przez decyzję sądu.

REKLAMA

Pierwszy z nich to Mainstream Renewable Power Ltd., w przypadku którego decyzja sądu blokuje rozwój morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe mającej powstać w odległości 15 km od brzegów hrabstwa Fife, na powierzchni ok. 100 km2. Moc tej farmy wiatrowej ma wynieść 448 MW.

Zgodnie z licencją przyznaną w ramach systemu kontraktów różnicowych inwestor miał w tym przypadku zamknąć finansowanie tego projektu do marca br. Decyzja sądu stawia jednak realizację tej farmy wiatrowej pod znakiem zapytania.

W przypadku drugiego z deweloperów – SDIC Power Holdings Co. – chodzi o projekt o nazwie Inch Cape, który ma powstać 14 km od wybrzeża na wysokości hrabstwa Angus i który zajmie powierzchnię 150 km2, składając się ze 110 turbin wiatrowych o łącznej mocy 784 MW. Szacowany roczny uzysk energii to 2 TWh.

Oprócz tych projektów decyzja szkockiego sądu uderza w projekty Seagreen Alpha i Seagreen Bravo, każdy o mocy 525 MW. Te projekty są realizowane przez spółkę Sagreen Wind Energy Limited utworzoną m.in. przez związaną z hiszpańską Iberdrolą firmą Scottish and Southern Energ.

Szkocja to jeden z europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. Udział OZE w szkockim miksie energetycznym wynosi już około 50 proc. Szkocki rząd podtrzymuje, że do 2030 r. energetyka odnawialna będzie niemal całkowicie zaspokajać zapotrzebowanie na energię Szkocji. 

gramwzielone.pl