Niemcy planują kolejną ogromną farmę wiatrową na Bałtyku

Niemcy planują kolejną ogromną farmę wiatrową na Bałtyku
Fot. Siemens

Niemiecki deweloper OWP Gennaker GmbH jest w trakcie przygotowania projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, która po wybudowaniu może być jednym z największych na świecie tego typu obiektów.

Niemiecki inwestor jest w trakcie rozmów z władzami landu Meklemburgia-Pomorze Przednie na temat budowy ogromnej farmy wiatrowej, która miałaby powstać w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. OWP Gennaker chce wybudować morską farmę wiatrową składającą się ze 103 ogromnych turbin wiatrowych, z których moc każdej ma wynieść 8,4 MW. Ogromna farma wiatrowa miałaby powstać do roku 2022. 

Niemiecki deweloper zamierza wykorzystać turbiny, które dostarczy Siemens. Chodzi o ulepszony model turbiny SWT-8.0-154, nad którym obecnie pracuje Siemens. Pierwsze turbiny Siemensa o mocy 8 MW mają zostać zainstalowane w przyszłym roku. 

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu rozpoczęto budowę największej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Morska farma wiatrowa Arkona będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.

Inwestycja, której koszt wycenia się na 1,2 mld euro, ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Stoją za nią niemiecki E.ON i norweski Statoil.

REKLAMA

Obecnie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. 

Zaledwie miesiąc temu ruszyła budowa innej farmy wiatrowej, która powstanie na Bałtyku. Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana również w pobliżu wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2. Jej moc wyniesie 350 MW i będzie się składać z 70 elektrowni wiatrowych, które dostarczy firma Adwen (joint venture Gamesy i Arevy).

Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, którą realizuje hiszpańska Iberdrola i której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Plany budowy morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego mają PGE i Polenergia. Bliższa realizacji jest Polenergia, która na projekt Bałtyk Środkowy III o mocy od 600 do 1200 MW uzyskała już decyzję środowiskową.

gramwzielone.pl