Niemcy: duży wzrost generacji z morskich farm wiatrowych

Niemcy: duży wzrost generacji z morskich farm wiatrowych
Fot. Vattenfall

Szybki rozwój niemieckiego sektora offshore skutkuje wzrostem produkcji energii z morskich farm wiatrowych. W I połowie br. morskie elektrownie wiatrowe w Niemczech wyprodukowały ponad dwa razy więcej energii niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

W I połowie 2016 r. morskie farmy wiatrowe podłączone do niemieckiego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały 5,79 TWh energii elektrycznej, z czego 5,18 TWh trafiło do sieci przesyłowej zarządzanej przez operatora TenneT.

Zdecydowaną większość tej energii wyprodukowały farmy wiatrowe zlokalizowane na Morzu Północnym. Z morskich farm wiatrowych działających na Bałtyku do niemieckiej sieci trafiło w I połowie br. 0,61 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Przeciętna moc, z którą pracowały niemieckie farmy wiatrowe na morzu, w styczniu br. sięgała 1,679 GW, zmniejszając się w kolejnych miesiącach do przeciętnego poziomu 683 MW w czerwcu. Dzienny rekord odnotowano w dniu 30 maja (2,686 GW).

W styczniu br. TenneT odnotował produkcję ponad 1,2 TWh energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, podczas gdy w styczniu 2015 r. – niewiele ponad 0,2 TWh. TenneT odnotowuje, że w sumie przyjęta przez tego operatora generacja z morskich farm wiatrowych w I połowie 2016 r. była ponad dwa razy wyższa niż w I połowie 2015 r. (2,26 TWh).

REKLAMA

W I połowie br. wszystkie farmy wiatrowe w Niemczech, wliczając instalacje zlokalizowane na lądzie, wyprodukowały w sumie 41,1 TWh energii elektrycznej.

Na koniec czerwca br. potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech przekroczył 3,5 GW. W I półroczu 2016 r. na należących do Niemiec obszarach morskich uruchomiono jednak dużo mniej elektrowni wiatrowych niż przed rokiem.

W pierwszych sześciu miesiącach br. w Niemczech podłączono do sieci morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 258 MW, na co złożyły się 43 turbiny. Natomiast w rekordowej pierwszej połowie 2015 r. Niemcy podłączyli do sieci morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy aż 1,77 GW.

W sumie potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu sięgnął na koniec czerwca 3,552 GW, na co składa się 835 elektrowni wiatrowych, a niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej BWE szacuje, że tegoroczny wzrost mocy morskich farm wiatrowych wyniesie w Niemczech około 700 MW.

Większość swojego potencjału offshore Niemcy mają na Morzu Północnym, natomiast na Bałtyku działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. W trakcie realizacji są projekty Wikinger o mocy 353,5 MW oraz najbliżej położona polskiej części Morza Bałtyckiego farma wiatrowa Arkona Backen Sudost, której moc ma sięgnąć 360 MW. Pierwsza z tych farm wiatrowych jest w trakcie budowy, a druga uzyskała na razie finalną decyzję o inwestycji (FID).

red. gramwzielone.pl