Maksymalnie 0,12 EUR/kWh w niemieckiej aukcji dla offshore

Maksymalnie 0,12 EUR/kWh w niemieckiej aukcji dla offshore
Fot. Siemens

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur ogłosiła pierwszą aukcję, w której o wsparcie będą mogli się ubiegać inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych na morzu.

Niemcy testowali system aukcyjny w ostatnich dwóch latach, organizując sześć aukcji dla inwestorów z branży fotowoltaicznej. Po sukcesie tych aukcji, nowy system wsparcia rozszerzono również na inne branże, wprowadzając odpowiednie zapisy do ostatniej nowelizacji niemieckiej ustawy EEG.

Jednym z sektorów, który obejmie system aukcji, jest morska energetyka wiatrowa. Bundesnetzagentur ma przeprowadzić pierwszą aukcję dla offshore, w której termin składania ofert ustalono na 1 kwietnia br. Do zagospodarowania w tej aukcji będzie potencjał morskich wiatraków wynoszący 1,55 GW.

REKLAMA

Maksymalną cenę za energię, którą będzie można zaoferować w tej aukcji, ustalono na 0,12 euro/kWh, czyli na poziomie nieco wyższym niż ceny referencyjne w ostatnio organizowanych w Niemczech aukcjach dla fotowoltaiki, w których wsparcie trafiało ostatecznie do inwestorów proponujących ceny na poziomie około 0,07-0,08 euro/kWh.

Druga aukcja dla offshore ma się odbyć rok później, 1 kwietnia 2018 r. W tym przypadku do podziału będzie również potencjał rzędu 1,55 GW.

REKLAMA

W sumie na postawie obu aukcji mają powstać morskie farmy wiatrowe o potencjale 3,1 GW, z czego elektrownie wiatrowe o mocy 0,5 GW mają być zlokalizowane na Morzu Bałtyckim.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

Firma konsultingowa Deutsche Windguard oszacowała, że na koniec 2016 r. w trakcie realizacji w Niemczech były projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,1 GW, a kolejne projekty o mocy 1,2 GW posiadały finalne decyzje inwestycyjne.

W całej Europie potencjał morskiej energetyki wiatrowej zwiększył się w ubiegłym roku o 1,558 GW, sięgając poziomu 12,631 GW.

red. gramwzielone.pl