Drony będą monitorować wiatraki i elektrownie wodne PGE EO

Drony będą monitorować wiatraki i elektrownie wodne PGE EO
Fot. PGE Energia Odnawialna

Spółka PGE Energia Odnawialna informuje, że cztery drony będą monitorować należące do niej elektrownie wodne i wiatrowe.

Jeden z dronów ma trafić na wyposażenie Zespołu Elektrowni Wodnych Solina–Myczkowce, drugi do elektrowni szczytowo-pompowej Dychów, a pozostałe zostaną wykorzystane do pracy na farmach wiatrowych.

Drony, które pod koniec marca trafią do spółki PGE Energia Odnawialna, na pojedynczym ładowaniu mają latać do 25 minut, mając zamontowany dwukilogramowy aparat fotograficzny z osprzętem. Ważą kilka kilogramów, a ich średnica wynosi jeden metr.

REKLAMA

PGE EO informuje, że do tej pory monitoring farm wiatrowych odbywał się przy pomocy lunety. W ten sposób sprawdzano czy łopaty turbin nie są uszkodzone, czy nie pojawiły się pęknięcia, ubytki laminatu, zniszczenia związane z uderzeniem pioruna. Dzięki użyciu drona badania mają być szybsze i bardziej precyzyjne.

Drony pomogą też pracownikom elektrowni wodnych. Dotychczas musieli oni sprawdzać linię brzegową robiąc tradycyjny obchód. Problemem było to, że nie wszędzie można dotrzeć samochodem. Dron nie ma takich ograniczeń.

REKLAMA

Każda z czterech zakupionych przez PGE Energia Odnawialna maszyn będzie obsługiwana przez dwie osoby. Jedna z nich odpowiadać ma za sterowanie, druga za wykonanie zdjęć, a te będzie można robić w bardzo wysokiej rozdzielczości, nawet 40 mln pikseli. Sprzęt będzie mógł pracować w temperaturze od -10 do +40 stopni Celsjusza.

PGE Energia Odnawialna zaznacza, że zanim drony rozpoczną pracę, wybrani pracownicy spółki przejdą specjalistyczne szkolenie z ich obsługi. Pozytywny wynik egzaminu kończącego szkolenie będzie równoznaczny z przyznaniem specjalnego certyfikatu UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator) wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka jest największym w kraju operatorem elektrowni wiatrowych. PGE EO posiada obecnie 14 farm wiatrowych: Kamieńsk (30 MW), Pelplin (48 MW), Żuromin (60 MW), Resko I i II (14 MW i 76 MW), Wojciechowo (28 MW), Ostrowo-Jagniątkowo (30,6 MW), Karnice I (30 MW), Kisielice I i II(40,5 MW i 36 MW), Galicja (12 MW), Malbork (18 MW), Lotnisko (90 MW) oraz Karwice (40 MW).

Spółka zarządza też 36 elektrowniami wodnymi, a łączny potencjał elektrowni wodnych i wiatrowych PGE EO wynosi 2133 MW.

Do PGE EO należy też jedna elektrownia fotowoltaiczna, której moc wynos 0,6 MW i która jest zlokalizowana na Górze Żar położonej w powiecie żywieckim.

red. gramwzielone.pl