Fortum stawia wiatraki w Norwegii

Fortum stawia wiatraki w Norwegii
Fot. Fortum Norge

Fortum rozpoczyna prace ziemne na budowie farmy wiatrowej Ånstadblåheia w Norwegii. To jeden z projektów wiatrowych, które fiński koncern energetyczny pozyskał od lokalnego dewelopera.

Zgodnie z planem farma wiatrowa Ånstadblåheia ma rozpocząć produkcję energii w 2018 roku. Na potrzeby budowy tej farmy wiatrowej Fortum zdecydowało się na zakup 14 turbin wiatrowych o łącznej mocy około 50 megawatów od firmy Vestas. Zakładana roczna produkcja energii ma wynieść powyżej 150 gigawatogodzin (GWh). Równolegle Fortum przygotowuje się do budowy kolejnej farmy wiatrowej Sørfjord, która ma zostać oddana do użytku w 2019 roku.

W styczniu 2017 roku Fortum pozyskało projekty wiatrowe od norweskiej firmy Nordkraft. W skład transakcji weszły: działająca już farma wiatrowa Nygårdsfjellet, a także planowane projekty o nazwach Ånstadblåheia i Sørfjord, które uzyskały wszystkie pozwolenia niezbędne do realizacji. Po ich uruchomieniu łączna moc wszystkich trzech farm wyniesie około 170 megawatów.

REKLAMA

Wszystkie trzy projekty potwierdzają, że Fortum chce się rozwijać w obszarze produkcji energii z wiatru i ze słońca. Lokalizacja farm w tej samej części Norwegii powoduje, że ich użytkowanie będzie bardzo efektywne – mówi Philippe Stohr, Vice President,Wind Power w Fortum.

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny podaje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Fortum informował wcześniej, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

REKLAMA

Norwegia, której miks energetyczny bazuje niemal w całości na generacji z elektrowni wodnych, ma na razie relatywnie mały potencjał wiatrowy, który na koniec 2016 r. wyniósł 838 MW, z czego w ubiegłym roku uruchomiono tylko 16 MW, a rok wcześniej 7 MW.

Dla porównania potencjał wiatrowy sąsiedniej Szwecji wynosi już ponad 6,5 GW, z czego 493 MW uruchomiono w ubiegłym roku, a 615 MW rok wcześniej.  

Potencjał wiatrowy Norwegii wzrośnie po zrealizowaniu projektu, który ma być największą lądową farmą wiatrową w Europie. Farma wiatrowa o mocy ponad 1 GW będzie się składać z 248 turbin Vestas V117-3,45 MW oraz 30 turbin V112-3,45 MW – wszystkie zmodernizowane do średniej nominalnej mocy 3,6 MW.

Inwestorem jest fundusz Fosen Vind DA, w którym udziałowcami jest norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft, firma TronderEnergi, a także Credit Suisse Energy Infrastructure Partners oraz szwajcarski koncern BKW.

red. gramwzielone.pl