EBOiR sfinansuje budowę pierwszej farmy wiatrowej w Serbii

EBOiR sfinansuje budowę pierwszej farmy wiatrowej w Serbii
Fot. reynermedia, flickr cc

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał kredyt na budowę farmy wiatrowej, która powstanie w pobliżu Belgradu i będzie pierwszą tego rodzaju inwestycją, która zostanie zrealizowana w Serbii. Jednym z inwestorów jest fundusz działający wcześniej m.in. na polskim rynku wiatrowym.

Projekt powstanie w pobliżu miejscowości Kovacica, 50 km na północny wschód od Belgradu. Jego koszt szacuje się na 185 mln euro.

Moc farmy wiatrowej wyniesie 104,5 MW i złoży się na nią 38 turbin, każda o mocy 2,75 MW.

REKLAMA

Inwestorem jest spółka celowa utworzona przez fundusze Solaveris Limited oraz izraelski Enlight Renewable Energy, który wcześniej działał również na polskim rynku wiatrowym.

REKLAMA

W naszym kraju izraelski inwestor był zaangażowany w sprzedaż farmy wiatrowej o mocy 36 MW we Wróblewie w woj. łódzkim, której był udziałowcem i którym nowym właścicielem została Ikea.

Obecnie w Serbii nie ma jeszcze działających farm wiatrowych, jednak – jak informuje Reuters – kilka projektów jest w trakcie realizacji.

Cel, jaki wyznaczył sobie serbski rząd w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, to zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energii do 27 proc. do roku 2020, co jest znacznie ambitniejszym celem niż przyjęty przez Unię Europejską, w której do tego czasu udział OZE w konsumpcji energii ma wzrosnąć do 20 proc.

Na razie w serbskim miksie energii dominuje węgiel z 70-procentowym udziałem w produkcji energii elektrycznej. Za pozostałą część odpowiada generacja z elektrowni wodnych.

red. gramwzielone.pl