Fortum zbuduje farmy wiatrowe z Rosjanami

Fortum zbuduje farmy wiatrowe z Rosjanami
Fot. Fortum Norge

Znany z aktywności w Polsce fiński koncern energetyczny zamierza inwestować na rynku wiatrowym w Rosji. W tym celu nawiązał współpracę z rosyjskim państwowym koncernem Rusnano.

Fortum i Rusnano utworzą joint venture, w którym obejmą po 50 proc. udziałów. Cel to realizacja farm wiatrowych i skorzystanie z wdrożonego przez rosyjskie władze mechanizmu wsparcia dla OZE w postaci długookresowych kontraktów z gwarantowaną ceną na zakup energii.

Rosyjski system aukcji zakłada stałe wsparcie dla farm wiatrowych w okresie 15-letnim, a także ma gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu. 

REKLAMA

Udział fińskiego koncernu wyniesie maksymalnie 15 mld rubli, czyli około 240 mln euro. Te fundusze Fortum ma zainwestować w Rosji w ciągu 5 lat.

Fortum zaznacza, że finalna strategia w zakresie budowy farm wiatrowych w Rosji będzie zależeć od kilku czynników, do których zalicza m.in. stosowane w tym kraju wymogi w zakresie określonego udziału komponentów elektrowni OZE, które wyprodukowano w Rosji, a  także od wyników aukcji.

REKLAMA

Fortum wcześniej informował, że jego cel to budowa w Rosji farm wiatrowych o łącznej mocy 500 MW. W tym roku Finowie uruchomią swoją pierwszą farmę wiatrową w tym kraju. Projekt o mocy 35 MW powstaje w Uljanowsku położonym w południowo-zachodniej części Rosji, 680 km na południowy wschód od Moskwy. Koszt tej inwestycji szacuje się na ok. 65 mln euro.

Do 2020 r. Rosja chce zbudować potencjał odnawialnych źródeł energii na poziomie 6 GW. Na wsparcie dla OZE rosyjski rząd ma przeznaczyć w ramach systemu aukcyjnego do końca tej dekady ok. 85 mld rubli. 

Współpracujący z Fortum koncern Rusnano jest aktywny także w obszarze fotowoltaiki, poprzez spółkę Hevel Solar, której jest udziałowcem i która uruchamia produkcję ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także buduje pierwsze rosyjskie farmy fotowoltaiczne.

W ubiegłym miesiącu inny rosyjski państwowy koncern Rosatom poinformował, że zbuduje największą farmę wiatrową w Rosji, o mocy 150 MW, która ma powstać w autonomicznej republice Adygei, położonej nad Morzem Czarnym. Ta inwestycja ma kosztować 12 mld rubli, czyli około 830 mln złotych

Rosatom podał wcześniej, że w latach 2018-2020 chce zbudować farmy wiatrowe o łącznej mocy 610 MW.

red. gramwzielone.pl