Wielka farma wiatrowa na morzu cztery miesiące przed terminem

Wielka farma wiatrowa na morzu cztery miesiące przed terminem
Fot. Siemens

Z końcem maja Niemcy uruchomili kolejną ogromną farmę wiatrową na morzu składającą się z kilkudziesięciu turbin o jednostkowej mocy 6 MW.

Prace przy budowie ogromnej farmy wiatrowej Veja Mate na Morzu Północnym oficjalnie dobiegły końca wczoraj. Budowę zakończono cztery miesiące przed planowanym terminem, który uzgodniono z instytucjami finansującymi tą inwestycję. Realizację zakończono po 14 miesiącach prac i 23 miesiące od domknięcia finansowania.

Farma wiatrowa Veja Mate składa się z 67 elektrowni wiatrowych Siemens SWT-6.0-154 i jak podaje deweloper – spółka Veja Mate Offshore Project GmbH – wszystkie produkują już energię, która trafia do niemieckiego systemu elektroenergetycznego. Zakładany roczny uzysk energii to 1,6 TWh. Tyle energii odpowiada zapotrzebowaniu około 285 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekt jest zlokalizowany na wodach o głębokości 39-41 metrów, na powierzchni około 51 km2, w odległości około 100 km od niemieckiego wybrzeża.

REKLAMA

Inwestycja, która kosztowała 1,9 mld euro, jest własnością konsorcjum z udziałem funduszy Highland Group Holdings Ltd, Siemens Financial Services oraz Copenhagen Infrastructure Partners.

Potencjał niemieckich farm wiatrowych na morzu na koniec 2016 r. wynosił niewiele ponad 4,11 GW, a większą moc w morskiej energetyce wiatrowej mieli tylko Brytyjczycy (5,15 GW). Firma konsultingowa Deutsche Windguard oszacowała, że na koniec 2016 r. w trakcie realizacji w Niemczech były projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,1 GW, a kolejne projekty o mocy 1,2 GW posiadały finalne decyzje inwestycyjne.

W tym roku Niemcy zmienili zasady wsparcia inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Więcej o pierwszych efektach nowego mechanizmu wsparcia dla niemieckiego sektora offshore w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh

red. gramwzielone.pl