MHI Vestas wdraża turbinę o mocy 9,5 MW

MHI Vestas wdraża turbinę o mocy 9,5 MW
Fot. MHI Vestas

Japońsko-duński producent morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas ogłosił, że wdraża na rynek przeznaczoną do pracy na morzu turbinę o mocy 9,5 MW. Jak na razie największą, zastosowaną komercyjnie turbiną wiatrową jest produkowana również przez MHI Vestas turbina o mocy 8 MW.

Moc największych na świecie turbin wiatrowych, które dotąd znalazły komercyjne zastosowanie i które produkuje MHI Vestas, wynosi 8 MW. Takie turbiny zainstalowano na uruchomionej niedawno oficjalnie morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim, gdzie pracują 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW. Łączny uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 230 tys. gospodarstw domowych.

MHI Vestas zapewnia, że pojedyncza turbina V-164-8.0 produkuje w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 8,3 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA
REKLAMA

W ostatnich kwartałach Vestas testował również wykonaną na bazie platformy V164 turbinę, której moc zwiększono do 9 MW. Podczas testów tej turbiny, w dniu 1 grudnia 2016 r., pobito rekord dziennej generacji, która sięgnęła 216 MWh.

Ostatnio niemiecki producent Senvion zapowiedział, że jest gotowy do wdrożenia na rynek morskiej turbiny wiatrowej o mocy 10 MW. Szczegóły i harmonogram nie są jednak znane. Plany budowy turbiny o mocy 8 MW i 10 MW zasygnalizował wcześniej również Siemens, który jest globalnym liderem w produkcji morskich wiatraków.

Ponadto ostatnio montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zrealizowało przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

red. gramwzielone.pl