Deweloper, który skarży Taurona, zbuduje gigantyczną farmę wiatrową

Deweloper, który skarży Taurona, zbuduje gigantyczną farmę wiatrową
Fot. Invenergy

Wywodzący się z USA deweloper Invenergy informował ostatnio o pozwie przeciwko Tauronowi za zerwanie umów na zakup zielonych certyfikatów otrzymywanych za produkcję energii z farm wiatrowych w naszym kraju. Teraz amerykańska firma informuje o rozpoczęciu budowy jednej z największej farm wiatrowych na świecie.

Amerykańska spółka Invenergy informowała na początku tego miesiąca, że pozwała koncern energetyczny Tauron, domagając się wypłaty odszkodowania o wartości ponad 1,2 miliarda zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Invenergy działa w naszym kraju od roku 2005 i zainwestował w 11 farm wiatrowych w sumie 2,2 mld zł. Więcej o sporze Invenergy z Tauronem w artykule: Amerykański deweloper wiatrowy pozywa Taurona na 1,2 mld zł. 

REKLAMA

Teraz Invenergy informuje, że razem z General Electric zbuduje jedną z największych farm wiatrowych na świecie. Moc farmy wiatrowej, która powstanie w Oklahomie, sięgnie docelowo 2 GW. Koszt inwestycji szacuje się na 4,5 mld dolarów. Elektrownie wiatrowe w liczbie 800, każda o mocy 2,5 MW, dostarczy GE.

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej o nazwie Wind Catcher już się rozpoczęła, a całość ma zostać uruchomiona w roku 2020. Pracę w trakcie konstrukcji ma znaleźć 4 tys. pracowników, a przy obsłudze ma być na stałe zatrudnionych 80 osób.

W celu wyprowadzenia energii zostanie zbudowana linia przesyłowa o długości aż 350 mil, łącząca farmę wiatrową z Tusla, miastem w Oklahomie zamieszkałym przez około 400 tys. osób.

Invenergy zaznacza, że ogromną farmę wiatrową mają przejąć po jej uruchomieniu działające w Oklahomie koncerny energetyczne Public Service Company of Oklahoma oraz Southwestern Electric Power Company.

Invenergy zapewnia w komunikacie, że dzięki odnotowanemu w ostatnich latach spadkowi kosztów inwestycji w elektrownie wiatrowe, wykorzystanie energii z farmy wiatrowej Wind Catcher będzie oznaczać oszczędności dla odbiorców energii liczone na ponad 7 mld dolarów w ciągu 25 lat pracy wiatraków. 

red. gramwzielone.pl