Elektrownia wiatrowa w Holandii wyprodukuje.. wodór

Elektrownia wiatrowa w Holandii wyprodukuje.. wodór
Fot. Lagerwey

Pomysł magazynowania nadwyżek energii produkowanej z wiatraków w postaci wodoru nie jest nowy. Holenderska firma wpadła na pomysł, aby energia produkowana z turbiny wiatrowej była zamieniana na wodór jeszcze w samej elektrowni wiatrowej, co ma obniżyć koszty i zwiększyć wydajność takiego procesu.

Holenderski producent elektrowni wiatrowych Lagerwey poinformował, że uruchomi „pierwszą na świecie” elektrownię wiatrową, która będzie posiadać wbudowaną w wieży instalację do zamiany energii elektrycznej na wodór.

Integracja obu sprawdzonych technologii zredukuje ilość niezbędnych komponentów, obniżając koszt produkcji wodoru i czyniąc ją efektywniejszą – komentuje Lagerwey.

REKLAMA

Holenderska firma zapewnia, że „w przyszłości elektrownie wiatrowe będą częściej łączone z sieciami gazowymi niż elektroenergetycznymi”. – Transportowanie wodoru rurami gazowymi jest znacznie tańsze niż przesyłanie energii elektrycznej kablami – komentuje Lagerwey.

Zwraca uwagę duża, jak na warunki lądowe, moc elektrowni wiatrowej, która wyniesie aż 4,8 MW. Największe turbiny wiatrowe, przeznaczone do pracy na lądzie, które oferuje Lagerwey, posiadają na razie moc 4,5 MW.

Uruchomienie „wodorowej” elektrowni wiatrowej zaplanowano na rok 2019. Produkowany w niej wodór będzie następnie transportowany do pobliskich stacji, w których wodorem będą ładowane poruszające się na tym paliwie samochody ciężarowe. Wodoru ma wystarczyć dla pięciu stacji, które będą obsługiwać flotę 100 ciężarówek.

REKLAMA

W projekt, oprócz Lagerwey, jest zaangażowany operatora stacji ładowania pojazdów wodorowych Hygro oraz instytut badawczy ECN.

Ostatnio w branży OZE zrobiło się głośno o firmie Lagerwey za sprawą nawiązania współpracy z rosyjskim koncernem Rosatom.

Należąca do Rosatomu spółka OTEK utworzy joint venture z Lagerwey, które ma skutkować budową w Rosji infrastruktury służącej do produkcji elektrowni wiatrowych. Jej potencjał ma pozwalać na produkcję turbin o mocy 250 MW w skali roku.

Dzięki temu Holendrzy będą mogli skorzystać na rozwoju energetyki wiatrowej w Rosji, której system wsparcia premiuje projekty, w których wykorzystywany jest określony procent komponentów wyprodukowanych w tym kraju.

OTEK rozpoczął w tym roku prace projektowe związane z inwestycją w farmę wiatrową o mocy 150 MW, która ma powstać w autonomicznej republice Adygei, położonej nad Morzem Czarnym. Inwestycja ma kosztować 12 mld rubli, czyli około 830 mln złotych.

Na razie elektrownie Lagerwey pracują na farmach wiatrowych zlokalizowanych wyłącznie w Holandii i Finlandii. Pojedyncze turbiny zainstalowano również w Niemczech i Indiach.

red. gramwzielone.pl