Farmy wiatrowe na Bałtyku pracowały z rekordową mocą

Farmy wiatrowe na Bałtyku pracowały z rekordową mocą
Farma wiatrowa Baltic 2. Fot. EnBW

Rekord stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej pobiły w drugiej połowie ubiegłego miesiąca morskie farmy wiatrowe, które pracują w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Farmy wiatrowe Baltic 1 i 2 udowadniają tym samym, że warunki do pracy wiatraków na Bałtyku wcale nie muszą być gorsze niż w przypadku projektów realizowanych na Morzu Północnym.

Stopień wykorzystania mocy zainstalowanej w przypadku lądowych farm wiatrowych w naszej części Europy wynosi w skali roku przeciętnie około 20 proc. W przypadku wiatraków na morzu może być średnio dwukrotnie wyższy, a przy wyjątkowych warunkach wiatrowych stopień wykorzystania nominalnej mocy morskich wiatraków może sięgać nawet 80 proc.

W 43 tygodniu br., czyli w dniach 15-21 października niemieckie farmy wiatrowe na Bałtyku – Baltic 1 i 2 o łącznej mocy nominalnej 336,3 MW – skorzystały z dogodnych warunków wiatrowych, osiągając w tym czasie przeciętny stopień wykorzystania mocy na poziomie aż 79,3 proc.

REKLAMA

Obie wyprodukowały w ciągu tamtego tygodnia około 45 GWh energii. Więcej w tym czasie wyprodukowano – w przypadku niemieckich farm wiatrowych na morzu – tylko na położonej na Morzu Północnym farmie wiatrowej Bard 1 o mocy 400 MW (ok. 47 GWh).

Nieco mniejszy stopień wykorzystania mocy od projektów Baltic 1 i 2 osiągnięto w podanym okresie w przypadku farmy wiatrowe j Amrumbank West o mocy 301 MW (71,4 proc.), Bard 1 (69,7 proc.), a także w przypadku farm wiatrowych Nordsee Ost 2 o mocy 144 MW oraz Nordsee Ost 1 również o mocy 144 MW – odpowiednio 63 proc. oraz 57,5 proc.

W przypadku pozostałych niemieckich farm wiatrowych na morzu stopień wykorzystania mocy sięgał około 40-50 proc. Najniższy odnotowano w przypadku farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 250 MW (30,4 proc.).

W ubiegłym miesiącu niemieckie farmy wiatrowe na morzu wyprodukowały w sumie około 1,27 TWh energii elektrycznej. To najlepszy wynik w tym rok i dwa razy lepszy niż w poprzednim miesiącu.

W całym październiku farmy wiatrowe Baltic 1 i 2 wyprodukowały w sumie około 155 GWh energii elektrycznej przy średnim stopniu wykorzystania mocy na poziomie 66,7 proc. Lepszy wynik odnotowano tylko w przypadku farmy wiatrowej Bard 1 (184 GWh), dla której przeciętny stopień wykorzystania mocy wyniósł w skali miesiąca 65,2 proc. Dla całego października większy stopień wykorzystania mocy odnotowano w przypadku farmy wiatrowej Amrumbank o mocy 301 MW (67,5 proc.), a najniższy dla Nordsee One (47,1 proc.).

REKLAMA

Miesiąc wcześniej najlepszy wynik należał do Baltic 1 i 2 (101 GWh). Drugie miejsce pod względem generacji przypadło farmie wiatrowej Gode 1 (78,7 GWh), a trzecie Bard 1 (77 GWh).

Łącznie w całym ubiegłym miesiącu niemieckie farmy wiatrowe, w tym lądowe, wyprodukowały 12,6 TWh energii elektrycznej, a sumując wynik za pierwsze 10 miesięcy 2017 r. produkcja wyniosła 79,4 TWh.

Wkrótce w niemieckiej części Morza Bałtyckiego pojawią się kolejne wiatraki, które dołączą do farm wiatrowych Baltic 1 i 2.

W ich pobliżu zostanie uruchomiona farma wiatrowa Arkona o mocy 385 MW, którą wspólnie budują niemiecki E.ON oraz norweski Statoil.

W trakcie realizacji w niemieckiej części Bałtyku jest także inna ogromna farma wiatrowa. Budowana przez hiszpański koncern Iberdrola farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej u naszych zachodnich sąsiadów wzrósł w ten sposób do około 53 GW. 

red. gramwzielone.pl