Vestas wchodzi w magazyny energii

Vestas wchodzi w magazyny energii
Vestas press

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych już wcześniej sygnalizował zainteresowanie technologią magazynów energii, a teraz informuje, że zaangażuje się w projekt wielkiej fabryki baterii litowo-jonowych, która ma powstać w Szwecji.

Wcześniej w tym roku prezes duńskiej firmy Bert Nordberg sygnalizował w rozmowie z Reutersem, że strategia Vestas w obszarze magazynowania może polegać na zakupie mniejszych udziałów w wielu firmach, a następnie na zwiększaniu zaangażowania w firmy, które rozwijają swoje technologie magazynowania z sukcesami.

Teraz okazuje się, że jedną z pierwszych inwestycji Vestasa w tym obszarze będzie zaangażowanie w szwecki start-up Northvolt, o którym ostatnio zrobiło się głośno.

REKLAMA

Northvolt, firma utworzona przez Petera Carlssona, byłego dyrektora w Tesli, ma ambicję zbudowania ogromnej fabryki baterii, która będzie największym obiektem tego typu w Europie i która ma dorównywać potencjałem produkcji amerykańskiej „Gigafactory”.

Uruchomienie pierwszych demonstracyjnych linii produkcyjnych w szwedzkim Västerås ma nastąpić w roku 2019. Rok później ruszyć ma produkcja w drugiej lokalizacji w Skellefteå. Początkowo Northvolt chce tam produkować w skali roku baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 produkcja ma wzrosnąć do docelowego poziomu 32 GWh.

Dla porównania uruchamiana w Nevadzie przez Teslę „Gigafactory” ma osiągnąć zdolność produkcyjną rzędu 35 GWh.

W fabryce w szwedzkim Skellefteå pracę ma znaleźć około 2-2,5 tys. osób. Natomiast w dziale R&D w Västerås ma pracować 300-400 inżynierów.

Na razie Northvolt zbiera fundusze na uruchomienie produkcji. Według wstępnych szacunków na uruchomienie pilotażowych linii produkcyjnych potrzeba 80-100 mln euro, a na całą inwestycję Szwedzi chcą zebrać około 4 mld euro. Dotąd w Northvolt zainwestowali m.in. ABB oraz InnoEnergy.

REKLAMA

Vestas w początkowej fazie zainwestuje w Northvolt kwotę 10 mln euro.

Jak zapewnia duński potentat, współpraca z Northvolt ma na celu wypracowanie rozwiązań bazujących na technologii litowo-jonowej w zakresie magazynowania energii z elektrowni wiatrowych.

Energia ze źródeł odnawialnych jest już konkurencyjna kosztowo z energią produkowaną z paliw kopalnych. Mimo to pozostają poważne wyzwania w zakresie tego, jak integrować energię odnawialną z siecią, ponieważ źródła odnawialne nie zawsze są w stanie dopasować generację do zapotrzebowania – komentuje duńska firma.

W ramach współpracy z Northvolt Duńczycy chcą się skupić na dwóch obszarach. Pierwszy to wypracowanie rozwiązań pozwalających zwiększyć pewność i przewidywalność dostaw energii, a także zapewnić stabilność sieci. Natomiast drugi obszar to opracowanie i optymalizacja systemów zarządzania pracą takich urządzeń, w tym poprzez dostarczenie i przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym.

Vestas to globalny lider w produkcji lądowych elektrowni wiatrowych i czołowy producent morskich wiatraków, które buduje w ramach konsorcjum MHI Vestas utworzonym razem z Mitsubishi.

Potencjał wszystkich działających na świecie elektrowni wiatrowych Vestas wynosił na koniec 2016 r. 82 GW, na co złożyło się około 60 tys. zainstalowanych turbin i co stanowi około 16 proc. globalnego potencjału energetyki wiatrowej. 

Pilotażowy projekt z wykorzystaniem turbin Vestasa i bateryjnych magazynów energii zostanie zrealizowany w Australii. Więcej na ten temat: Vestas i Tesla postawią magazyny energii przy wiatrakach.

red. gramwzielone.pl