Druga aukcja dla niemieckiego offshore. Priorytet dla Bałtyku

Druga aukcja dla niemieckiego offshore. Priorytet dla Bałtyku
Morska farma wiatrowa Nordsee One na Morzu Północnym. Fot. innogy SE

Po przeprowadzonej w Niemczech w ubiegłym roku pierwszej aukcji dla offshore, w której inwestorzy zgłosili chęć realizacji ogromnych morskich farm wiatrowych bez jakiegokolwiek wsparcia, dla najbliższej aukcji niemieckie władze zastrzegły, że nie będzie można oferować ujemnych cen. Prioryrytetowo zostaną potraktowane projekty planowane na Morzu Bałtyckim. 

Niemcy chcą przyznać w najbliższej aukcji, którą rozstrzygną na początku kwietnia br., prawa do budowy na Bałtyku farm wiatrowych o mocy przynajmniej 500 MW. Cała aukcja będzie dotyczyć potencjału 1,61 GW.

Na razie jedynymi farmami wiatrowymi, które działają w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, są projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW. Dobiega końca budowa morskiej farmy wiatrowej Arkona o mocy 385 MW, którą stawiają E.ON i Statoil, a w trakcie budowy na Morzu Bałtyckim jest również farma wiatrowa Wikinger, którą buduje Iberdrola i której moc ma sięgnąć 350 MW.  

REKLAMA

W pierwszej w historii niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, która odbyła się w kwietniu ubiegłego roku, część zwycięskich ofert dotyczyła sprzedaży energii bez jakiejkolwiek gwarantowanej ceny. Więcej o wynikach tamtej aukcji w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh.

REKLAMA

W najbliższej aukcji przyjęto maksymalną cenę, której nie będą mogli przekroczyć oferenci, na poziomie 0,1 EUR/kWh w stosunku do poziomu 0,12 EUR/kWh określonego w aukcji z kwietnia 2017 r.

Ponadto niemieckie władze zdecydowały się z góry uniemożliwić oferowanie w najbliższej aukcji cen ujemnych. W przypadku złożenia ujemnej ceny i wygrania nią aukcji inwestor i tak sprzedawałby energię z premią wynoszącą 0 euro, natomiast złożenie ujemnej ceny mogłoby zapewnić mu sukces w aukcji.

W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali morskie elektrownie wiatrowe o mocy 1,25 GW, dzięki czemu niemiecki potencjał offshore wzrósł o ponad 30 proc. do poziomu 5,39 GW.

Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE podaje, że w ubiegłym roku niemieckie wiatraki na morzu wyprodukowały w sumie 18,7 TWh energii elektrycznej wobec produkcji na poziomie 12,3 TWh uzyskanej w roku 2016.

red. gramwzielone.pl