Znowu mniej ofert i wyższa cena w niemieckiej aukcji dla wiatru

Znowu mniej ofert i wyższa cena w niemieckiej aukcji dla wiatru
Fot. Senvion

Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur raportuje ponowny wzrost średniej ceny zaoferowanej przez inwestorów w ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie, w której zgłoszona podaż projektów znowu nie pokryła całego, udostępnionego potencjału.

W ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie, której wyniki podała Bundesnetzagentur, złożono 91 ofert dotyczących budowy wiatraków o łącznej mocy 670 MW, z czego pięciu ofert łącznie na 42 MW finalnie nie dopuszczono do aukcji ze względu na niespełnienie kryteriów formalnych.

Tymczasem jeszcze rok temu do aukcji wiatrowej w Niemczech zgłoszono projekty łącznie na 2,927 GW, później w kolejnej ubiegłorocznej aukcji zaoferowano 2,591 GW, a do aukcji z lutego br. zgłoszono inwestycje na 989 MW.

REKLAMA

Zaproponowane przez inwestorów w ostatniej aukcji ceny za energię wiatrową wyniosły od 40 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, czyli poziomu przyjętego jako maksymalna, możliwa do uzyskania cena.

Średnia z ofert zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła 61,6 EUR/MWh i była wyższa od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji z maja br. (57,3 EUR/MWh).

Bundesnetzagentur w swoim komentarzu podkreśla, że o ile uzyskane ceny są efektem mniejszej konkurencji wśród inwestorów, to jednak ich wzrost może zachęcić do udziału w kolejnych aukcjach większe grono inwestorów.

Wzrost cen w stosunku do wcześniejszych aukcji dla wiatru odnotowano też w aukcji majowej, w której także nie wykorzystano całego, udostępnionego potencjału w energetyce wiatrowej, który mógł zostać objęty wsparciem.

REKLAMA

Niemiecki sektor wiatrowy ocenia, że mniejsze zainteresowanie aukcjami dla wiatru wynika z długotrwałych procedur związanych z planowaniem projektów, które trwają około 3 lat, natomiast na poziomie federalnym niepewność wśród inwestorów mają wprowadzać niejasne sygnały co do zasad wspierania energetyki wiatrowej w najbliższej przyszłości.

Wzrost cen energii w ostatnich aukcjach wiatrowych w Niemczech oraz spadek podaży projektów mogą jednak wynikać również w dużej mierze z anulowania preferencji dla projektów zgłaszanych przez spółdzielnie energetyczne, w przypadku których wcześniej nie wymagano części pozwoleń oraz oferowano im dłuższy czas na uruchomienie produkcji energii.

Spółdzielnie energetyczne dzięki tym przywilejom zdominowały pierwsze aukcje wiatrowe, które są prowadzone w Niemczech od ubiegłego roku.

Wyniki kolejnej aukcji wiatrowej za nasza zachodnią granicą zostaną ogłoszone na początku października. Przyjęto w niej maksymalną cenę za energię ponownie na poziomie 63 EUR/MWh. Do dyspozycji będzie potencjał rzędu 670 MW, z tego tylko 311 MW będzie można zrealizować na obszarach zakwalifikowanych jako wymagające rozbudowy sieci, zlokalizowanych głównie na północy Niemiec.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.