Energia wiatrowa w Brazylii dużo tańsza niż w Europie. Jaki powód?

Energia wiatrowa w Brazylii dużo tańsza niż w Europie. Jaki powód?
EDP press

W wyniku rozstrzygniętej właśnie w Brazylii dużej aukcji dla odnawialnych źródeł energii inwestorzy zgodzili się na sprzedaż energii wiatrowej po dużo niższych cenach niż osiągane w aukcjach prowadzonych w krajach Unii Europejskiej.

W ostatniej brazylijskiej aukcji, której wyniki podał brazylijski regulator rynku energetycznego (Agência Nacional de Energia Elétrica) wsparciem w postaci gwarantowanej na 20 lat ceny energii objęto m.in. 48 farm wiatrowych o łącznej mocy 1,251 GW. Średnia, zaoferowana przez inwestorów wiatrowych cena energii wyniosła 90,45 BRL/MWh, czyli zaledwie ok. 18,8 EUR/MWh.

Skąd tak niskie ceny energii wiatrowej?

REKLAMA

João Manso Neto, szef portugalskiego koncernu energetycznego EDPR, który w tej aukcji zabezpieczył prawa do sprzedaży energii z wiatraków o łącznej mocy 429 MW, charakteryzuje brazylijski rynek jako posiadający dobre warunki wietrzności, ale także stabilne regulacje.

EDPR już teraz posiada w Brazylii farmy wiatrowe o mocy 420 MW. To potencjał porównywalny do mocy wiatraków posiadanych przez Portugalczyków w Polsce, ale w przeciwieństwie do naszego kraju Brazylia oferuje dobre perspektywy rozbudowy wiatrowego portfolio.

Brazylia to kraj, w którym przeciętny tzw. capacity factor dla energetyki wiatrowej na lądzie sięga nawet około 40 proc., czyli poziomu, na którym mogą pracować elektrownie wiatrowe w Europie, ale głównie te zlokalizowane na morzu. Dla lądowych wiatraków capacity factor na Starym Kontynencie jest bliższy poziomu ok. 20-25 proc.

Niewątpliwie zaletą systemu aukcyjnego w Brazylii jest relatywnie długi czas na uruchomienie produkcji energii. Realizacja projektów w późniejszym terminie daje szanse na obniżenie CAPEX-u wraz ze spadającymi kosztami technologii, a w tym przypadku inwestorzy, którzy wygrali ostatnią aukcję, będą mieć na uruchomienie produkcji energii czas aż do końca 2023 r.

REKLAMA

Poza tym korzystnie na oferowane ceny energii z OZE w Brazylii z pewnością wpływa relatywnie długi okres wsparcia. W systemach aukcyjnych innych krajów – w tym Polski – wsparcie w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny energii obowiązuje z reguły przez 15 lat. W Brazylii zabezpieczona w aukcji cena będzie obowiązywać aż przez 20 lat.

20-letnią perspektywę gwarantowanych przychodów oferują w swoich aukcjach natomiast Niemcy. Tymczasem, dosyć niespodziewanie, ceny osiągane w brazylijskich aukcjach są niższe niż w aukcjach wiatrowych prowadzonych na tym największym europejskim rynku wiatrowym.

W ostatniej niemieckiej aukcji dla wiatru na 670 MW, której wyniki ogłoszono w ubiegłym miesiącu, zaproponowane przez inwestorów ceny za energię wiatrową wyniosły od 40 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, czyli poziomu przyjętego jako maksymalna, możliwa do uzyskania cena. Średnia z ofert zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła 61,6 EUR/MWh i była wyższa od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji z maja br. (57,3 EUR/MWh).

To pokazuje różnicę cen, po których energię chcą sprzedawać inwestorzy w Brazylii, a cenami oferowanymi na najbardziej rozwiniętym i oferującym świetne warunki finansowania europejskim rynku wiatrowym.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.