Ikea zmodernizuje swoje wiatraki. M.in. w Polsce

Ikea zmodernizuje swoje wiatraki. M.in. w Polsce
Fot. Vestas

Duński producent Vestas wykona modernizację turbin, które dostarczył na farmy wiatrowe należące do szwedzkiego koncernu Ikea. Modernizacja obejmie wiatraki Ikei znajdujące się również w naszym kraju.

Kontrakt, którym pochwalił się Vestas, obejmuje elektrownie wiatrowe Ikei o łącznej mocy 316 MW. Modernizacja będzie dotyczyć sześciu typów turbin, które składają się na wiatrowe portfolio szwedzkiego koncernu.

Vestas wdroży dla tych wiatraków nowe oprogramowanie PowerPlus, które poprawi produktywność dzięki zoptymalizowaniu kluczowych parametrów i algorytmów.

REKLAMA

Zakładany efekt modernizacji to zwiększenie produktywności wiatraków o 1,5 proc., czyli w sumie o około 13,5 GWh energii elektrycznej rocznie.

Modernizacja obejmie turbiny V80-2.0 MW, V90-2.0 MW, V90-3.0 MW, V100-2.0 MW, V112-3.0 MW oraz V112-3.3 MW, które pracują na farmach wiatrowych znajdujących się w USA, Szwecji, Francji i Polsce.

Dzięki inwestycjom w zlokalizowane w naszym kraju farmy wiatrowe Ikea produkuje obecnie więcej energii niż zużywają jej polskie sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne.

W ostatnich latach Ikea przejęła w naszym kraju sześć farm wiatrowych, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W wiatraki Vestasa wyposażona jest należąca do Ikei farma wiatrowa Lubartów, przejęta w 2016 roku od Geo Renewables, która składa się z 16 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 51,5 MW.

W tym samym czasie Ikea przejęła od portugalskiego dewelopera Martifer farmę wiatrową Gizałki, dla której wiatraki dostarczył jednak inny producent – niemiecki Senvion.

Wcześniej, w 2015 r. Ikea informowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie.

Swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce Ikea kupiła w 2013 r.  Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.