3,5 mld euro na farmy wiatrowe w Belgii

3,5 mld euro na farmy wiatrowe w Belgii
Fot. MHI Vestas

Komisja Europejska zgodziła się na publiczną pomoc dla inwestorów, którzy zbudują kolejne morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Belgii. Już do 2020 roku Belgowie chcą uruchomić morskie wiatraki o łącznej mocy ok. 2,2 GW.

Bruksela zaakceptowała warte maksymalnie 3,5 mld euro subsydia, których beneficjentami będą operatorzy morskich farm wiatrowych Mermaid (235 MW), Seastar (252 MW) oraz Northwester 2 (219 MW).

Pod koniec 2016 roku Komisja zatwierdziła program wsparcia belgijskiego offshore, w ramach którego producenci energii z morskich wiatraków będą otrzymywać wsparcie w postaci certyfikatów.

REKLAMA

Otrzymane certyfikaty operatorzy morskich farm wiatrowych będą następnie sprzedawać operatorowi systemu przesyłowego Elia, dostając w ten sposób premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

KE podkreśla, że Belgowie zdecydowali się na notyfikowanie indywidualnego wsparcia dla poszczególnych projektów morskich farm wiatrowych mimo, że ich moc nie przekracza w żadnym przypadku 300 MW, czyli progu wskazanego w unijnym rozporządzeniu GBER, które określa zasady przyznawania pomocy publicznej m.in. dla odnawialnych źródeł energii.

Wiadomo, że ostatnia z wymienionych farm wiatrowych będzie się składać z największych na świecie – w planowanym terminie uruchomienia – elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW.

W informacji o zdobytym zamówieniu na takie wiatraki na farmę wiatrową Northwester 2 producent MHI Vestas wspomina o dostawie 23 turbin o jednostkowej mocy 224 MW, a więc nieco większej niż podana teraz w komunikacie KE.

Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane pod koniec przyszłego roku w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Farma wiatrowa Northwester 2, której koszt wycenia się na około 1 miliard euro, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Projekt Northwester 2 jest realizowany przez konsorcjum inwestorów Parkiwnd (46 proc.), Colruyt (30 proc.), Incontrol (14 proc.), TRR (10 proc.). W sierpniu br. na zakup 30 proc. udziałów w tym projekcie przez japoński koncern Sumitomo Corporation zgodziła się Komisja Europejska.

Projekt Mermaid jest natomiast realizowany przez konsorcjum z udziałem firm Electrabel (17,5 proc.), Eneco (12,5 proc.) oraz Otary (70 proc.).

REKLAMA

Ta farma wiatrowa powstanie w odległości ok. 50 km od belgijskich wybrzeży. Planowanych 28 turbin stanie na głębokościach ok. 25-40 m.

Trzecia z farm wiatrowych, na których wsparcie zgodziła się Komisja Europejska, Seastar, jest realizowana przez tych samych inwestorów, co projekt Marmaid, posiadających takie same udziały. Ta farma wiatrowa stanie w odległości ok. 40 km od wybrzeża Belgii. Planuje się instalację 30 turbin, które staną na głębokościach ok. 20-40 m.

Na razie Belgia posiada cztery morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

Na koniec 2017 roku łączny potencjał energetyki wiatrowej w Belgii wynosił 2,843 GW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 302 MW w wiatrakach na lądzie oraz 165 MW w wiatrakach na morzu.

W kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków Belgowie mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym. Dla porównania farma wiatrowa Northwester 2 zajmie powierzchnię około 12 km2.

Belgowie mają zwiększyć swój potencjał offshore do 2,2 GW do roku 2020 oraz do 4 GW do roku 2030.

Przesyłanie energii z kolejnych morskich wiatraków u wybrzeży Belgii ma umożliwić realizowany przez krajowego operatora systemu przesyłowego Elia projekt o nawie Stevin, którego koszt szacuje się na 340 mln euro.

Ta inwestycja ma być ponadto elementem transgranicznego systemu przesyłowego, który ułatwi wymianę energii między Belgią i Wielką Brytanią w ramach połączenia o nazwie Nemo Link, poprawiając elastyczność obu systemów i bezpieczeństwo energetyczne tych krajów.

Decyzja o rozbudowie potencjału morskich wiatraków ma związek z planowanym zamknięciem dwóch elektrowni jądrowych w Doel i Tihange, których łączna moc wynosi 6 GW i które mają zostać wyłączone do roku 2025.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.