Vestas szykuje zwolnienia

Vestas szykuje zwolnienia
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas poinformował, że zwolni kilkaset osób zatrudnionych głównie w zakładach i biurach w północnej i środkowej części Europy. Ta decyzja może wydawać się zaskakująca, biorąc pod uwagę rosnące zamówienia dla duńskiej firmy.

Vestas ogłosił, że zwolni w sumie około 400 pracowników. W 75-procentach zwolnienia mają dotyczyć etatów tworzonych w naszej części Europy, a pracę mają stracić głównie „białe kołnierzyki”.

Około 60 proc. zwolnień ma dotyczyć oddziałów w Danii i Niemczech, w tym przewidziano redukcję 80 etatów w fabryce Vestasa w duńskim Hammel.

REKLAMA

Jak tłumaczy Anders Runevad, CEO duńskiej firmy, ta decyzja podyktowana jest koniecznością dopasowania geograficznej struktury zatrudnienia do aktywności na poszczególnych rynkach, która przenosi się coraz bardziej poza Europę.

Vestas liczy, że redukcja około 400 etatów przełoży się na oszczędności liczone począwszy od 2019 roku na około 30 mln euro.

W sierpniu Vestas poinformował o planach zamknięcia produkcji w jednej ze swoich hiszpańskich fabryk, w której powstawały turbiny o mocy ok. 2 MW. Jak tłumaczyła duńska firma, powodem tej decyzji jest malejące zapotrzebowanie na takie wiatraki. Pracę w zakładzie w Leon mają stracić 362 osoby.

Duński potentat posiada oddziały w 79 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 24,3 tys. osób. Teraz liczba zatrudnionych w Vestas zostanie zmniejszona o 1,6 proc.

REKLAMA

W pierwszej połowie br. duńska firma wypracowała przychody rzędu 3,954 mld euro wobec przychodów na poziomie 4,091 mld euro przed rokiem i 9,953 mld euro w całym 2017 r.

EBITDA wyniosła 594 mln euro wobec 699 mln euro w pierwszej połowie 2017 r. i 1,651 mld euro w całym ubiegłym roku.

W okresie od stycznia do końca czerwca br. Vestas dostarczył 2012 turbin o łącznej mocy 5,819 GW, co daje średnią jednostkową moc turbiny na poziomie 2,89 MW, a rok wcześniej zrealizował dostawy 2075 turbin o mocy 5,466 GW, co daje średnią jednostkową moc 2,63 MW.

W pierwszej połowie br. Duńczycy zebrali zamówienia na wiatraki o mocy 5,436 GW (warte 3,9 mld euro) w stosunku do kontraktów na 4,716 GW podpisanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo istotnie mniejszego potencjału, łączna wartość kontraktów zdobytych w pierwszej połowie 2017 roku była wyższa i sięgnęła 4 mld euro.

Do tej pory Vestas wyprodukował elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 94 GW, które zainstalowano w 79 krajach. Do tego duński koncern odpowiada za utrzymanie turbin o łącznej mocy 79 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.