PGE postawi trzy farmy wiatrowe

PGE postawi trzy farmy wiatrowe
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE

Dzięki zapewnieniu państwowych gwarancji sprzedaży energii w wyniku właśnie rozstrzygniętej aukcji spółka PGE Energia Odnawialna zrealizuje trzy farmy wiatrowe. Jak podkreśla PGE, ta inwestycja pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych grupy o 18 proc. do blisko 650 MW i umocni ją na pozycji największego producenta zielonej energii w Polsce.

W ramach inwestycji o nazwie „Klaster” do połowy 2020 roku powstaną trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy. Instalacje staną w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. W sumie wybudowane zostaną 33 wiatraki o mocy 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW.

PGE Energia Odnawialna podaje, że na potrzeby projektu powstanie też linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem o długości prawie 30 km, która ma jednocześnie poprawić bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

REKLAMA

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wygranej w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej większej niż 1 MW.

Zwycięzcami aukcji są podmioty, które zaoferowały najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej, otrzymując w zamian gwarancję, że nie zmieni się ona w całym piętnastoletnim letnim okresie wsparcia. W przypadku projektu „Klaster” gwarancje mają objąć lata 2021-2035.

REKLAMA

PGE nie podaje ceny, którą zaoferowała w aukcji. Z informacji podanych przez URE wiadomo jednak, że mieści się ona w przedziale 157,80 – 216,99 zł/MWh.

Grupa PGE weszła na drogę dywersyfikowania źródeł wytwórczych, którego celem jest zmniejszenie emisyjności CO2. Dzięki inwestycjom w nowe farmy wiatrowe na lądzie, a także na Morzu Bałtyckim oraz w fotowoltaikę chcemy umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Nasz cel to posiadanie 25 proc. rynku w 2030 r. – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE Energia Odnawialna już teraz jest największym producentem energii odnawialnej Polsce. Spółka posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana tych instalacji wynosi 2188,9 MW.

Według szacunków PGE, dzięki realizacji projektu „Klaster” średnioroczna produkcja zielonej energii w grupie wzrośnie z ok. 1841 GWh do 2119 GWh. Zwiększy się też moc zainstalowana w należących do niej farmach wiatrowych z 549,98 MW do 647,16 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o