Firmy z Niemiec zdominują inwestycje w polskim wietrze

Firmy z Niemiec zdominują inwestycje w polskim wietrze
Fot. innogy

Przy zerowej aktywności państwowych koncernów energetycznych z wyjątkiem PGE w przeprowadzonej w listopadzie aukcji „wiatrowej”, a także wobec nieudanego startu prywatnej Polenergii, która zaoferowała zbyt wysokie ceny za energię, największymi wygranymi tej aukcji są firmy z Niemiec.

Honor polskiej państwowej energetyki w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW obroniła Polska Grupa Energetyczna, która dzięki uzyskanym gwarancjom sprzedaży energii zbuduje w woj. zachodniopomorskim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 88 MW.

To jednak jedyny państwowy koncern energetyczny, który uruchomi nowe inwestycje w energetyce wiatrowej dzięki ostatniej aukcji. Pozostałe – Tauron, Energa i Enea – mimo zapowiedzi kierownictwa tych grup na temat zamiaru przechodzenia na mniej emisyjny miks wytwórczy, nie skorzystały z okazji, jaką dała ostatnia aukcja „wiatrowa”.

REKLAMA

Największym wygranym tej aukcji miała być kontrolowana przez Dominikę Kulczyk prywatna Polenergia, jednak jej projekty na łączną moc 199 MW nie zostały zakwalifikowane do wsparcia z powodu zaoferowania cen za energię wyższych od cen, które zgłosiła konkurencja.

W tej sytuacji największym wygranym tej aukcji są polskie spółki należące do deweloperów wywodzących się z Niemiec.

Zaraz po podaniu wyników aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki wygraną pochwaliło się Innogy, które uzyskało gwarancje sprzedaży energii dla farmy wiatrowej mającej powstać w Żukowicach na Dolnym Śląsku, której moc wyniesie 33 MW, a także dla większej farmy wiatrowej o mocy 52,2 MW w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.

To jednak nie Innogy jest największym beneficjentem tej aukcji. Wsparcie dla projektów o większej mocy zabezpieczył wywodzący się również z Niemiec deweloper PNE, który w naszym systemie aukcyjnym uruchomi farmy wiatrowe o łącznej mocy 174 MW – chodzi o zlokalizowane w północnej części kraju projekty Jasna o mocy 132 MW oraz Barwice o mocy 42 MW. Obie inwestycje będą realizowane za pośrednictwem spółki WKN aktywnej na naszym rynku od roku 2008.

Budowa farm wiatrowych należących do PNE powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Uruchomienie farmy wiatrowej Barwice ma nastąpić jeszcze w 2019 r., a farmy wiatrowej Jasna rok później.

PNE podaje, że na pierwszą farmę wiatrową złoży się 14 turbin, co daje jednostkową moc 3 MW, a na drugą 39 turbin co daje nawet jeszcze większą jednostkową moc 3,4 MW.

Niemiecki deweloper już zapowiada przygotowanie kolejnych projektów wiatrowych, które mógłby zgłosić do następnych aukcji.

REKLAMA

Dużym beneficjentem ostatniej aukcji jest też inny niemiecki deweloper WPD, który dzięki skutecznemu złożeniu ofert w systemie aukcyjnym zrealizuje projekty wiatrowe o łącznej mocy 102,5 MW. Złożą się na to projekty Jarocin-Koźmin o mocy 42,5 MW (17 turbin), Słupca-Kołaczkowo o mocy 45 MW (15 turbin), Jarocin Wschód o mocy 5 MW (2 turbiny) oraz Krotoszyn o mocy 10 MW (4 turbiny). Wszystkie farmy wiatrowe WPD mają rozpocząć produkcję energii do końca 2020 r.

Podstawowa strategia WPD wchodzenia na rynki we wczesnym okresie i niepoddawania się w trudnych czasach znowu okazała się prawidłowa. Zawsze wierzyliśmy w polski rynek i utrzymywaliśmy tu nasz zespół – komentuje dr Hartmut Brösamle z WPD.

Niemiecki deweloper rozpoczął działalność w Polsce za pośrednictwem utworzonej w naszym kraju spółki WPD Polska w roku 2012. Do tej pory realizował projekty na łączną moc 250 MW, z czego wybudowano 20 MW.

To nie koniec listy niemieckich firm, które wygrały przeprowadzoną w listopadzie przez URE aukcję „wiatrową”. Na liście beneficjentów jest jeszcze polska spółka niemieckiego koncernu energetycznego E.ON, która do tej pory zrealizowała w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 160 MW.

W ostatniej aukcji spółka E.ON Energie Odnawialne zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla mniejszego projektu wiatrowego. Portal Gramwzielone.pl nie uzyskał odpowiedzi na pytanie dotyczące szczegółów tej inwestycji.

W aukcji, o której mowa, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w planowanych instalacjach wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Liczba ofert, które wygrały aukcję, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh.

Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.

Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW ma się odbyć w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.