Duża umowa na energię z morskich wiatraków

Duża umowa na energię z morskich wiatraków
Fot. Siemens

Holenderski koncern energetyczny Eneco kupi energię, która będzie wytwarzana na mających powstać u wybrzeży Belgii morskich farmach wiatrowych.

Chodzi o morskie farmy wiatrowe Seastar i Mermaid o łącznej mocy 487 MW, których budowa ma kosztować 1,3 mld euro i które mają rozpocząć produkcję energii w 2020 roku. Generacja ma się równać łącznemu zapotrzebowaniu około 500 tys. belgijskich gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Mermaid znajdzie się w odległości około 54 km od wybrzeża, a elektrownie wiatrowe zostaną posadowione na głębokościach sięgających 40 metrów. Z kolei farma wiatrowa Seastar zostanie ulokowana w odległości około 40 km od wybrzeża, a wiatraki zostaną zainstalowane na głębokościach dochodzących do 38 m.

REKLAMA

W obu projektach zostanie wykorzystane 58 turbin Siemens Gamesa Renewables o jednostkowej mocy 8 MW, model SG 8.0-167 Direct Drive. SGRE podpisał też z deweloperem tych farm wiatrowych mającą obowiązywać 17 lat umowę serwisową.

Eneco, który ma kupować całą energię powstającą na farmach wiatrowych Seastar i Mermaid, jest jednocześnie jednym z ich właścicieli, posiadając 12,5 proc. udziałów w konsorcjum tworzonym również przez firmy Otary (70 proc.) oraz Engie Electrabel (17,5 rpoc.).

REKLAMA

To kolejna umowa PPA na odbiór energii odnawialnej, którą holenderski koncern energetyczny będzie sprzedawać swoim klientom. Odbiorcami energii odnawialnej od Eneco są m.in. holenderskie kolejne, holenderska poczta, Audi czy Mars.

W Belgii, u wybrzeży której powstaną farmy wiatrowej Seastar i Mermaid, Eneco jest największym wytwórcą energii z fotowoltaiki dzięki posiadanym tam instalacjom o łącznej mocy 60 MW, na co składa się 250 tys. modułów fotowoltaicznych. Do roku 2020 Eneco ma zainstalować w Belgii kolejnych 100 tys. modułów PV.

Eneco jest też operatorem największych farm wiatrowych w Holandii. To m.in. projekty Luchterduinen o mocy 129 MW czy Princess Amalia o mocy 120 MW.

Holenderski koncern uczestniczy ponadto w projekcie morskiej farmy wiatrowej Norther, która powstanie u wybrzeży Belgii i której moc sięgnie 370 MW, na co złoży się 44 turbiny MHI Vestas o jednostkowej mocy 8,4 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.