Ceny energii z wiatru w Grecji wyższe niż w Polsce

Ceny energii z wiatru w Grecji wyższe niż w Polsce
Fot. EDPR

Grecja przeprowadziła kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii, w której prawa do sprzedaży energii po stałej, zapewnionej na 20 lat cenie przyznano deweloperom planującym postawienie farm wiatrowych o mocy 160 MW. Zgłoszone przez nich ceny są wyższe od zaoferowanych przez inwestorów, którzy wzięli udział w niedawnej aukcji „wiatrowej” w Polsce.

Greckie władze rozstrzygnęły kolejną z serii aukcji, które mają skutkować wybudowaniem w tym kraju odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,6 GW do roku 2020. Do tego czasu w Grecji mają się odbyć po trzy aukcje dla wiatru i fotowoltaiki, a także dwie aukcje, w której inwestorzy z obu branż będą konkurować o rządowe kontrakty.

Wsparciem w postaci kontraktów różnicowych nagrodzono dziewięć projektów wiatrowych o łącznej mocy 159,65 MW, w przypadku których inwestorzy zaoferowali ceny rzędu 55-65,37 EUR/MWh, a więc ok. 235-280 zł/MWh.

REKLAMA

Średnia cena na poziomie 58,58 EUR/MWh jest o 15 proc. niższa od średniej ceny z pierwszej greckiej aukcji wiatrowej, którą przeprowadzono w lipcu br. Wówczas średnia cena wyniosła 69,5 EUR/MWh.

To także cena niższa od średnich cen z ostatnicj aukcji wiatrowych, które odbyły się w Niemczech i we Francji.

Ceny osiągnięte w ostatniej greckiej aukcji dla OZE są jednak wyższe od zgłoszonych przez deweloperów wiatrowych w polskiej aukcji, którą w ubiegłym miesiącu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert w polskiej aukcji wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh. Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.

W obu przypadkach wsparcie zostanie przyznane na zasadzie kontraktu różnicowego. Oznacza to, że za sprzedaż energii na rynku poniżej zagwarantowanej ceny inwestorom będzie przysługiwać wyrównanie do ceny zgłoszonej w aukcji. Jednak, gdy sprzedadzą energię drożej, wówczas będą musieli zwrócić nadwyżkę.

Okres wsparcia w polskim systemie ma wynosić 15 lat, przy założeniu indeksacji gwarantowanej ceny o inflację, natomiast w Grecji wsparcie zostanie przyznane na 20 lat.

REKLAMA

Nowy rynek EDPR

Obie aukcje łączy też wspólny beneficjent – portugalski koncern EDPR. Portugalczycy w Grecji zabezpieczyli prawa do sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW, zlokalizowana na północy kraju.

Wcześniej w tym roku EDPR ogłosił wejście na grecki rynek wiatrowy, zabezpieczając 20-letni kontrakt różnicowy dla farmy wiatrowej Livadi o mocy 45 MW.

Z kolei w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą w listopadzie przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki, polski oddział portugalskiego koncernu energetycznego zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla projektu farmy wiatrowej o mocy 38 MW, która zostanie postawiona na terenie gminy Korsze i która ma rozpocząć wytwarzanie w 2020 r.

Obecnie na portfolio działających farm wiatrowych EDPR w Polsce składają się instalacje o łącznej mocy 418 MW, w tym moc uruchomionej jeszcze w 2006 r. w woj. wielkopolskim farmy wiatrowej Margonin sięga 120 MW.

Oprócz tej farmy wiatrowej EDPR eksploatuje wiatraki w lokalizacjach Pawłowo, położonej w woj. wielkopolskim, a także w pobliżu miejscowości Korsze na Mazurach, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz w pobliżu znajdujących się na Lubelszczyźnie Tomaszowa i Poturzyna.

EDP ​​Renewables należy do grona globalnych liderów w dziedzinie energii odnawialnej, jest czwartym co do wielkości producentem energii wiatrowej na świecie.

Na koniec pierwszej połowy 2018 r. portugalski koncern posiadał źródła odnawialne o łącznej mocy około 11 GW – w tym ok. 5,2 GW w Europie i 5,8 GW w Ameryce. Wszystkie elektrownie OZE należące do Portugalczyków w ubiegłym roku wyprodukowały 27,6 TWh energii elektrycznej. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.