W święta wiatraki tradycyjnie nie odpoczywały

W święta wiatraki tradycyjnie nie odpoczywały
Foto. EDP Renovaveis

Dobre warunki wiatrowe w zestawieniu z niższym, świątecznym popytem na energię sprawiły, że w polskim systemie elektroenergetycznym Boże Narodzenie znowu upłynęło pod znakiem wysokiego udziału energii wiatrowej.

Na największych obrotach krajowe wiatraki kręcił się w te święta w nocy z 25 na 26 grudnia, kiedy dostarczana przez nie moc przekroczyła nawet 4 GW – rekord na poziomie ok, 4,27 GW odnotowano 26 grudnia o godz. 2 w nocy.

W tym samym czasie cała krajowa energetyka pracowała z mocą jedynie ok. 13-15 GW, z czego jednostki wytwórcze centralnie dysponowane dostarczały ok. 4,5-5,5 GW.

REKLAMA

Podwyższona, nocna generacja z wiatraków w połączeniu ze spadkiem popytu nie pozostała bez wpływu na ceny energii na rynku bilansującym, które spadały do obowiązującego jeszcze do końca 2018 r. minimum 70 zł/MWh.

W ciągu dnia 25 i 26 grudnia generacja wiatrowa utrzymywała się jednak na niższym poziomie ok. 2-3 GW, a ceny na rynku bilansującym 25 grudnia wzrosły do ok. 190 zł/MWh, osiągając maksimum 205,9 zł o godz. 10.

Wzmożoną pracę energetyki wiatrowej w polskim miksie energetycznym było widać także w Boże Narodzenie przed rokiem, kiedy udział wiatru w krajowej generacji osiągnął jeszcze wyższy, rekordowy poziom.

REKLAMA

W dniu 24 grudnia 2017 r. w godzinach nocnych krajowe wiatraki pracowały z mocą przekraczającą nawet 5,4 GW, a kolejnej nocy generacja przekraczała jeszcze 5 GW, po czym spadła w ciągu dnia do ok. 2-3 GW, utrzymując się kolejnego dnia na takim poziomie.

Jak wynika z danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, polskie wiatraki wyprodukowały 24, 25 i 26 grudnia 2017 roku kolejno 117 GWh, 92 GWh i 74 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało udziałowi w krajowym miksie wytwarzania w tych dniach kolejno 31 proc., 26 proc. oraz 21 proc.

Jaki udział krajowe wiatraki miały w naszym miksie energetycznym w zakończone wczoraj święta? W dniu 25 grudnia generacja wiatrowa wzrosła do 71 GWh, co dało 20-procentowy udział w krajowej generacji, a wczoraj wyniosła 79 GWh, co dało 22-procentowy udział w krajowym miksie energetycznym.

Najwięcej energii wiatrowej w Europie wyprodukowali wczoraj Niemcy (403 GWh, 37 proc. krajowego miksu), następnie Brytyjczycy (80 GWh), a mniej od polskich elektrowni wiatrowych nakręciły wiatraki w Szwecji i Danii – odpowiednio 69 GWh i 57 GW. To jednak ten ostatni kraj odnotował najwyższy udział energii wiatrowej w krajowym miksie wytwarzania, wynoszący 67 proc.

Udział wiatru w miksie wytwarzania Unii Europejskiej wyniósł wczoraj 11,7 proc. Europejska energetyka wiatrowa na lądzie dostarczyła w sumie 786 GWh, a wiatraki na morzu dołożyły 140 GWh.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.