300 mln zł z UE na przygotowanie sieci pod morskie wiatraki

300 mln zł z UE na przygotowanie sieci pod morskie wiatraki
Fot. Ministerstwo Energii

W piątek w Ministerstwie Energii podpisano umowę w sprawie przyznania środków z budżetu Unii Europejskiej na inwestycje sieciowe, które zrealizują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Program inwestycyjny PSE zakłada wydanie na ten cel w sumie 1,4 mld zł.

Każdy z dofinansowanych projektów obejmuje kilka zadań inwestycyjnych. Ich łączna wartość wynosi ponad 1,1  mld złotych netto, z czego kwota dofinansowania to ponad 300 mln złotych.

Umowy na dofinansowanie zostały zawarte w ramach środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020, a celem wsparcia są projekty dotyczące budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE.

REKLAMA

Realizacja dofinansowanych projektów ma umożliwić podłączenia morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 2 016 MW do krajowego systemu elektroenergetycznego, a także poprawić zasilanie sieci 400, 220 kV i 110 kV.

Zgodnie z podpisaną umową dofinansowaniem ze środków unijnych zostaną objęte dwa projekty „Budowa linii Gdańsk Przyjaźń-Żydowo Kierzkowo-Słupsk wraz z budową stacji w tym ciągu liniowym”, a także „Budowa linii Bydgoszcz Zachód-Piła Krzewina wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym”.

PSE zapewnia, że po uruchomieniu tych linii możliwe będzie przekazanie do systemu elektroenergetycznego większych niż obecnie mocy ze stacji elektroenergetycznych oraz wyprowadzenie mocy z planowanych do budowy farm wiatrowych morskich Baltica i Bałtyk Środkowy.

REKLAMA

Projekt „Budowa linii Gdańsk Przyjaźń-Żydowo Kierzkowo-Słupsk” wraz z budową stacji w tym ciągu liniowym umożliwi m.in. wyprowadzenie mocy z planowanych do budowy farm morskich o mocy ok. 1250 MW oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej na obszarze województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Natomiast realizacja projektu „Budowa linii Bydgoszcz Zachód-Piła Krzewina” wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym również umożliwi wyprowadzenie mocy z elektrowni wiatrowych o mocy 925 MW, a także wpłynie na  poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej na obszarze województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Inwestycje sieciowe realizowane przez PSE, ważne z punktu widzenia niezawodnej pracy synchronicznie połączonych systemów energetycznych państw UE, są współfinansowane ze środków unijnych. Kluczowe projekty PSE zostały wpisane na tzw. Listę Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” 2014-2020, stanowiącej „project pipeline” dla sektora energetycznego w ramach POIiŚ 2014-2020.

Uwzględniając podpisane w piątek umowy, PSE będą realizować 13 projektów inwestycyjnych z udziałem dofinansowania ze środków unijnych. Całkowity koszt tych projektów wyniesie blisko 1,4 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.