PNE postawi farmę wiatrową w woj. zachodniopomorskim

PNE postawi farmę wiatrową w woj. zachodniopomorskim
Fot. danishwindindustryassociation, flickr cc

Podpisano umowę na budowę farmy wiatrowej o mocy 42 MW. Inwestorem jest spółka związana z niemieckim deweloperem odnawialnych źródeł energii PNE, który jest jednocześnie największym beneficjentem przeprowadzonej w listopadzie aukcji „wiatrowej”.

Wywodzący się z Niemiec deweloper PNE, realizujący inwestycje w Polsce w ramach założonej w naszym kraju już w 2008 r. spółki WKN, w przeprowadzonej w listopadzie aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy ponad 1 MW uzyskał gwarancje sprzedaży energii dla dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 174 MW.

Chodzi o zlokalizowane w północnej części kraju projekty Jasna o mocy 132 MW oraz Barwice o mocy 42 MW.

REKLAMA

Teraz o zdobyciu kontraktu na budowę drugiej z tych farm wiatrowych poinformował jeden z członków konsorcjum, które będzie odpowiadać za jej realizację.

Firma Erbud poinformowała o podpisaniu umowy na roboty budowlane o wartości 41,35 mln zł netto na wykonanie wiatrowej w miejscowości Barwice w woj. zachodniopomorskim.  

Erbud będzie w tym przypadku partnerem konsorcjum, w skład którego wchodzą jeszcze firmy PBDI, spółka zależna Erbudu, a także białostocka spółka Electrum, w przypadku której zakres zlecenia opiewa na 11,85 mln zł.

REKLAMA

Przedmiot kontraktu obejmuje zaprojektowanie, wykonanie, wyposażenie, budowę, a także wykonanie prób oraz uruchomienie infrastruktury budowlanej i elektrycznej farmy wiatrowej w miejscowości Barwice.

Prace będą dotyczyć postawienia i uruchomienia w sumie14 turbin wiatrowych, stacji elektroenergetycznej oraz wykonania przyłącza do sieci przesyłowej 110 kV.

Zawarty w umowie termin realizacji to koniec lutego 2020 r.

PNE podawał wcześniej, że budowa obu farm wiatrowych, dla których uzyskano wsparcie w systemie aukcyjnym, powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Po wygranej aukcji informowano, że uruchomienie farmy wiatrowej Barwice miałoby nastąpić jeszcze w 2019 r., a farmy wiatrowej Jasna rok później.

PNE wyliczał, że na farmę wiatrową Barwice złoży się 14 turbin, co daje jednostkową moc rzędu 3 MW, a farma wiatrowa Jasna będzie się składać z 39 turbin, co daje nawet jeszcze większą jednostkową moc 3,4 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.