PRS, czyli sposób na zabezpieczenie przychodów z OZE

PRS, czyli sposób na zabezpieczenie przychodów z OZE
Fot. sam-churchill, flickr cc

Wraz z urynkowieniem produkcji energii odnawialnej, w globalnej branży OZE pojawiają się kolejne pomysły, jak zwiększyć przewidywalność przychodów z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, które nie posiadają wieloletnich gwarancji ceny zapewnionych w rządowych czy komercyjnych kontraktach.

Zmienność cen i warunków pogodowych to podstawowe ryzyka związane z realizacją inwestycji w farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. Rynek finansowy zaczyna jednak oferować rozwiązania, dzięki którym deweloperzy OZE mogą przenieść część ryzyka związanego ze zmiennością przychodów na inne firmy, lepiej przygotowane do zarządzania takim ryzykiem.

O zastosowaniu nowatorskiego mechanizmu finansowego, który zwiększy stabilność przychodów z ogromnej farmy wiatrowej, poinformował włoski koncern energetyczny Enel – czołowy europejski koncern energetyczny, a jednocześnie jeden z największych na świecie inwestorów w energetyce odnawialnej.

REKLAMA

Chodzi o mającą się składać z 142 turbin farmę wiatrową o mocy 450 MW, którą w Teksasie ma postawić amerykański oddział koncernu – Enel Green Power North America. Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa włoskiej grupy.

Dla części z tej farmy wiatrowej, chodzi o 295 MW, Enel ustabilizuje przychody dzięki zastosowaniu strategii zarządzania ryzykiem wynikającym ze zmienności uzysków energii, określonej jako Proxy Revenue Swap (PRS).

PRS to produkt finansowy mający stabilizować przychody niezależnie od fluktuacji rynkowych cen energii oraz zmienności warunków pogodowych – w tym przypadku warunków wietrzności, które decydują o uzyskach energii z farm wiatrowych.

To efekt współpracy z ubezpieczycielem Allianz Global Corporate & Specialty oraz firmami REsurety oraz Nephila Climate oferującymi produkty związane z zarządzaniem ryzykiem pogodowym i klimatycznym.

Zawarcie kontraktu PRS z udziałem tych firm pozwoli Enelowi ustabilizować przychody wyliczone na podstawie zaakceptowanych prognoz generacji.

Inwestycja Enel w Teksasie, wyceniona na 600 mln dolarów, jest realizowana ze środków własnych włoskiego koncernu.

REKLAMA

Po uruchomieniu tej farmy wiatrowej ma ona produkować w skali roku około 1,7 TWh energii elektrycznej. Taka ilość energii będzie oznaczać uniknięcie emisji CO2 w ilości szacowanej przez Enel na 1,1 mln ton CO2 rocznie.

Obecnie Enel Green Power North America realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii w 24 amerykańskich stanach i dwóch prowincjach Kanady, zarządzając uruchomionymi już elektrowniami wiatrowymi, fotowoltaicznymi, wodnymi i geotermalnymi o łącznej mocy około 5 GW.

Z kolei grupa Enel globalnie posiada odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 43 GW, co czyni ją jednym z największych na świecie producentów zielonej energii.

Umowy PPA

Najpopularniejszym sposobem stosowanym przez Enel w celu długookresowego zabezpieczenia przychodów z realizowanych na rynkowych warunkach inwestycji w OZE były dotąd długoterminowe, komercyjne umowy na zakup energii przez odbiorców przemysłowych. Takie umowy pozwalają na przygotowanie biznesplanu mającego stabilne podstawy i pozyskanie finansowania.

Enel Green Power North America to zresztą w tym zakresie jeden z liderów amerykańskiego rynku OZE. Tylko w 2017 roku włoski koncern zawarł w USA kontrakty na sprzedaż energii z projektów o łącznej mocy 650 MW, a amerykański portfel umów PPA, które posiadał Enel w połowie ub.r., sięgnął potencjału 1,2 GW.

Wieloletnie umowy na zakup energii odnawialnej z amerykańskim oddziałem Enel zawarły m.in. General Motors, Bloomberg, Facebook, T-Mobile, największy na świecie koncern piwowarski Anheuser-Busch InBev czy Brown-Forman Corporation, właściciel marki Jack Daniels.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.