Siemens szykuje turbinę o mocy 10 MW. Uzysk energii wyższy o 30 proc.

Siemens szykuje turbinę o mocy 10 MW. Uzysk energii wyższy o 30 proc.
Fot. Siemens

Siemens Gamesa dołącza do ekskluzywnego grona producentów elektrowni wiatrowych, którzy szykują wdrożenie na rynek największych na świecie turbin o mocy wynoszącej lub przekraczające 10 MW.

Największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych, jakim jest Siemens Gamesa, aby zachować pozycję lidera, musi zaoferować rynkowi offshore jeszcze większe turbiny od obecnie wdrażanych do sprzedaży turbin o mocy 8 MW.

Obecnie czołowy konkurent Siemensa w zakresie produkcji morskich elektrowni wiatrowych, a więc MHI Vestas, sprzedaje już turbiny o mocy liczącej 9,5 MW. Ponadto duńsko-japońskie konsorcjum zapowiedziało podczas ostatnich targów WindEnergy Hamburg pierwsze dostawy turbin o mocy 10 MW zaplanowane na 2021 r.

REKLAMA

MHI Vestas zapewnia, że nowa turbina o mocy 10 MW jest już gotowa do sprzedaży, a jej niezawodności sprzyja fakt, że rozwiązania, które w niej zastosowano, sprawdziły się w dotychczasowych turbinach V164, które w ilości ponad 100 zainstalowano u wybrzeży Niemiec i Wielkiej Brytanii. Nowa turbina o mocy 10 MW ma zresztą bazować na tej samej platformie V164, w której stosowane są łopaty o długości 80 metrów, ważące po 35 ton.

W tej turbinie, w stosunku do wcześniejszych wersji V164, mają zostać zastosowane innowacje poprawiające aerodynamikę i chłodzenie. MHI Vestas zapewnia, że nowa turbina V164-10.0MW może pracować na pełnych obrotach przy prędkości wiatru 10 m/s przez okres 25 lat.

W tym samym roku, kiedy MHI Vestas ma rozpocząć dostawy turbin o mocy 10 MW, czyli w 2021, gotowe do sprzedaży mają być morskie turbiny o mocy 12 MW, które na rynek wiatrowy chce wprowadzić amerykański General Electric (GE).

Model GE Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Wielka turbina Heliade-X ma być montowana na wieży wystającej ponad poziom morza na 260 metrów i posiadać łopaty o długości 107 metrów. Tą technologię ma rozwijać przejęta wcześniej przez GE duńska firma LM Wind Power, która jeden ze swoich zakładów posiada  w Goleniowie pod Szczecinem.

REKLAMA

Odpowiedź Siemensa

Teraz Siemens Gamesa Renewable Energy odpowiada na ruchy konkurencji, zapowiadając wdrożenie do sprzedaży turbiny o mocy 10 MW, która ma bazować na technologii Direct Drive i która dzięki zwiększeniu o 26 metrów średnicy wirnika, do 193 metrów, ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD, umożliwiając dalsze obniżenie kosztów energii wiatrowej wytwarzanej na morzu.

Siemens zakłada, że roczna produkcja energii z nowej elektrowni wiatrowej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 10 tys. europejskich gospodarstw domowych, a farma wiatrowa złożona z 20 takich turbin będzie wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez miasto wielkości Liverpoolu.

Łopaty o rekordowej długości 93 metrów mają być produkowane w Cuxhaven w Niemczech, w największej na świecie fabryce łopat instalowanych w morskich wiatrakach.

SGRE dodaje, że dzięki wykorzystaniu w nowej turbinie większości komponentów zastosowanych w modelu turbiny SG 8.0-167 DD, możliwe będzie relatywnie szybkie wdrożenie do sprzedaży nowej elektrowni wiatrowej o mocy 10 MW, co ma jednak nastąpić rok później niż zapowiadane wdrożenia nowych turbin MHI Vestas i GE. Natomiast już w tym roku rozpoczną się testy prototypu nowej turbiny.

Do tej pory Siemens Gamesa dostarczył na morskie farmy wiatrowe już ponad 3,1 tys. turbin o łącznej mocy 12,5 GW. Turbiny na pierwszą morską farmę wiatrową, która powstała w 1991 r. u wybrzeży Danii, dostarczył przejęty później przez Siemensa producent wiatraków Bonus Energi. Na tamtej, rozebranej w ubiegłym roku farmie wiatrowej, jednostkowa moc turbin wynosiła 0,45 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.