Niesubsydiowane farmy wiatrowe na morzu bliżej realizacji

Niesubsydiowane farmy wiatrowe na morzu bliżej realizacji
Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall i holenderski operator systemu przesyłowego TenneT podpisali umowy w zakresie budowy infrastruktury przesyłowej dla morskich farm wiatrowych, które Vattenfall postawi bez jakichkolwiek dopłat czy publicznych gwarancji sprzedaży energii.

Jak podkreśla Vattenfall, umowa z TenneT to krok milowy w realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe, które staną u wybrzeży Holandii.

TenneT został zobligowany przez holenderskie władze do budowy sieci przesyłowych, którymi zostanie wyprowadzona energia produkowana przez morskie farmy wiatrowe. Docelowo mają powstać sieci pozwalające na odbiór mocy rzędu 3,5 GW, z czego 1,4 GW powstanie w farmach wiatrowych realizowanych przez Vattenfall w ramach projektu Hollandse Kust Zuid.

REKLAMA

Farmy wiatrowe Hollandse Kust Zuid 1 i 2 mają wejść w fazę operacyjną w latach 2021-22. Zajmą powierzchnię 356 km2 i będą oddalone od holenderskiego wybrzeża o ponad 20 km.

Budowa tych farm wiatrowych to efekt przeprowadzonych przed rokiem aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w których holenderski rząd od razu zastrzegł, że nie będzie oferować gwarancji sprzedaży energii po określonej cenie.

Jednak Holendrzy zagwarantowali inwestorowi, że koszty przyłączenia morskich wiatraków poniesie TenneT. Infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r.

Po tamtej aukcji holenderski rząd zapowiedział kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej, nie wykluczając jednak, że zaoferuje inwestorom inne warunki sprzedaży energii.

Z ostatnich informacji wynika jednak, że inwestorzy chcący postawić u wybrzeży Holandii kolejne wiatraki, znowu będą musieli zaakceptować sprzedaż energii wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

REKLAMA

W ramach następnej aukcji holenderskie władze mają zaoferować możliwość budowy wiatraków o łącznej mocy około 700 MW w strefach określonych jako Hollandse Kust 3 i 4.

Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii – w każdej do podziału było 700 MW – odbyły się w  2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.

Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w każdej udostępniając po 700 MW, dzięki którym mają powstać do roku 2023 morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW, obok już istniejących w holenderskiej części Morza Północnego wiatraków o mocy ok. 1 GW.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Na koniec 2017 roku potencjał wiatrowy Holandii wynosił około 4,34 GW.

Aby zoptymalizować przesył energii z morskich farm wiatrowych, działający w Holandii operator systemu przesyłowego TenneT planuje już w ramach projektu o nazwie „IJmuiden Far Offshore” budowę sztucznej wyspy, która pomieści infrastrukturę energetyczną konieczną do obsługi morskich wiatraków, a która ponadto będzie stanowić bazę dla firm obsługujących morskie wiatraki. Planowana jest na niej nawet budowa instalacji do przetwarzania nadwyżek energii elektrycznej w wodór.

 Oczekuje się, że po roku 2030 sytuacje, w których podaż energii elektrycznej będzie przewyższać popyt, będą występować bardzo często. To wymaga dalszej transformacji w kierunku zrównoważonego systemu, w którym elektryfikacji zostaną poddane ogrzewanie budynków, mobilność i transport. Konwersja energii elektrycznej w wodór to możliwość, która zasługuje na różne badania – komentował TenneT w kontekście budowy instalacji do produkcji wodoru w ramach projektu „IJmuiden Far Offshore”.

TenneT zakłada, że budowa tej wyspy pozwoli ponadto zebrać doświadczenie w zakresie budowy po roku 2030 jeszcze większych wysp na Morzu Północnym, które zwiększą możliwości budowy morskich wiatraków i zoptymalizują wykorzystanie produkowanej przez nie energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.