BTI zaczyna pomiary pod farmę wiatrową na Bałtyku

BTI zaczyna pomiary pod farmę wiatrową na Bałtyku
Fot. Baltic Trade & Invest

Spółka Baltic Trade & Invest rozpoczęła badania warunków meteorologicznych w miejscu przygotowywanego projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic II. Informacje, które mają zostać zebrane w czasie rocznych pomiarów, są niezbędne do przeprowadzenia dalszych prac projektowych.

W celu zebrania potrzebnych danych w miejscu, w którym w przyszłości mają stanąć morskie wiatraki, na północnym stoku Ławicy Słupskiej, około 50 km od Ustki, umieszczono boję pomiarową Seawatch LiDAR wyposażoną w systemem satelitarnej transmisji danych, umożliwiający bieżące śledzenie rejestrowanych parametrów oceanograficznych i meteorologicznych.

Baltic Trade & Invest (BTI) rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic II od 2017 roku we współpracy z mającymi doświadczenie na rynku offshore firmami Van Oord oraz Green Giraffe

REKLAMA

Jak podaje spółka, pomiary będą prowadzone przez co najmniej 12 miesięcy dla wielu parametrów, w tym w zakresie prędkości i kierunków wiatru, wysokości i częstotliwość fal, a także prądów morskich.

Kampania pomiarów wiatru jest prowadzona przez firmę Fugro z Norwegii współpracującą z polskim partnerem – firmą MEWO.

REKLAMA

Rozpoczęcie pomiaru wiatru ma być kolejnym etapem w realizacji tego projektu – po zakończeniu badań środowiskowych oraz wstępnych badań i pomiarów warunków geotechnicznych dna.

Moc zainstalowana projektowanej farmy wiatrowej Baltic II wyniesie według założeń inwestora 350 MW.

Zakotwiczenie boi pomiarowej LiDAR to ważny, kolejny kamień milowy w harmonogramie naszego projektu. Pomiar siły wiatru na wysokości ponad 80 metrów nad poziomem morza umożliwi nam dalsze prace projektowe, chodzi o stosowne obliczenia w celu doboru turbiny wiatrowej, kalkulacje produktywności elektrowni, przygotowanie pełnej dokumentacji, aby uzyskać pozwolenie na budowę w roku 2021 – komentuje Joanna Rzepecka, dyrektor zarządu BTI.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.