Gajowiecki nadal prezesem PSEW, Sekściński w zarządzie

Gajowiecki nadal prezesem PSEW, Sekściński w zarządzie
Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Nadzwyczajne Walne Zebranie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wybrało nowy zarząd na dwuletnią kadencję. Na jego czele stanął dotychczasowy prezes Janusz Gajowiecki.

To już druga kadencja Janusza Gajowieckiego na tym stanowisku. Z branżą wiatrową jest on związany od 2008 roku, wcześniej jako dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Jak podaje PSEW, Janusz Gajowiecki jest ekspertem w zakresie integracji sieci elektroenergetycznych i systemów wsparcia. Reprezentował branżę energetyki wiatrowej w licznych konsultacjach, grupach roboczych i rozmowach z innymi uczestnikami rynku energii w Polsce i EU. Ukończył wyższą uczelnię CBS w Kopenhadze ze stopniem Master of Science (specjalizacja stosunki międzynarodowe).

REKLAMA

Zarząd PSEW działa w pięcioosobowym składzie. Oprócz prezesa członkowie Stowarzyszenia powołali do niego czterech wiceprezesów. Wśród nich znajdują się zajmujący to stanowisko w poprzedniej kadencji: Kamila Tarnacka, Wojciech Cetnarski i Łukasz Zagórski.

Kamila Tarnacka zajmie się kwestiami regulacji w zakresie energetyki wiatrowej. Wojciech Cetnarski zamierza się skupić na dyskusjach kształtujących długofalową strategię energetyczną kraju. Z kolei Łukasz Zagórski chce się poświęcić głównie zagadnieniom związanym z poprawą otoczenia prawnego (tzw. ustawy odległościowej), co dałoby szasnę na rozwój nowych projektów na lądzie.

REKLAMA

Jak ocenia PSEW, to ostatnia z trzech bolączek sektora, którego w ostatnich latach rozwój zahamowały dyskryminujące regulacje.

Wśród pozytywów PSEW wymienia poprawę sytuacji istniejących farm wiatrowych poprzez zwiększenie przychodów dzięki wzrostowi ceny tzw. zielonych certyfikatów i zmniejszenie kosztów przez zmianę przepisów podatkowych, a także uruchomienie inwestycji w nowe moce zakontraktowane w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Do zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej jako wiceprezes dołączył dr Arkadiusz Sekściński związany od lat z branżą energetyki wiatrowej. Był wiceprezesem PSEW w latach 2013-2016, a wcześniej, od 2011 roku, pracował w biurze Stowarzyszenia. Arkadiusz Sekściński pełni również funkcję wiceprezesa spółki PGE Energia Odnawialna.

Ewa Magiera, która była dotąd wiceprezesem PSEW, pozostaje w Stowarzyszeniu. Nadal będzie odpowiadać za strategię i komunikację.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o