Polenergia z warunkami przyłączenia na 240 MW na morzu

Polenergia z warunkami przyłączenia na 240 MW na morzu
Fot. Equinor

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. wydały na wniosek spółki MFW Bałtyk II sp. z o. o. warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II, zakładające możliwość przyłączenia elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 240 MW.

Warunki przyłączenia określają m.in. inwestycje po stronie MFW Bałtyk II sp. z o. o. oraz PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej, a także niezbędny zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Polenergia dodaje, że otrzymanie omawianych warunków przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II oznacza możliwość zwiększenia łącznej mocy morskich farm wiatrowych, rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II sp. z o. o. i MFW Bałtyk III sp. z o. o., z 1200 MW do 1440 MW.

REKLAMA

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

W tym przypadku od początku ubiegłego roku trwa kampania pomiarowa wiatru prowadzona przy użyciu systemu LIDAR oraz wstępne badania geologiczne dna morskiego. Trwają też prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej dotyczącej morskiej infrastruktury przesyłowej.

REKLAMA

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku.

Spółka podkreśla, że termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego, którego założenia Ministerstwo Energii powinno przedstawić w tym roku.

W ubiegłym miesiącu Polenergia podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I, realizującej budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW, norweskiemu koncernowi paliwowemu Equinor (ex-Statoil).

To kontynuacja współpracy z norweskim koncernem. Wcześniej w ubiegłym roku największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała umowę z Equinonr umożliwiającą wspólną realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o planowanej mocy 1200 MW, w ramach projektów należących do spółek Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.