Węglowy stan USA otwiera się na wiatr. Skorzysta EDPR

Węglowy stan USA otwiera się na wiatr. Skorzysta EDPR
Fot. EDPR

NIPSCO, koncern energetyczny z amerykańskiego stanu Indiana, podpisał umowy, w wyniku których powstaną tam farmy wiatrowe o łącznej mocy 800 MW. Jedną z nich postawi działający również na polskim rynku wiatrowym koncern EDP Renewables (EDPR).

Northern Indiana Public Service Co. (NIPSCO) w ramach nowej strategii energetycznej będzie wycofywać się z produkcji energii bazującej na węglu. Wynika to z szacunków NIPSCO, zgodnie z którymi dalsze eksploatowanie elektrowni węglowych będzie droższe dla odbiorców energii od miksu energetycznego bazującego na generacji z wiatru, słońca i magazynowaniu energii.

Na razie węgiel pozostaje dominującym źródłem energii w Indianie. Według ostatnich statystyk amerykańskiej federalnej agencji Energy Information Administration, w październiku 2018 r. elektrownie węglowe wytworzyły w tym stanie ponad 6,44 TWh energii elektrycznej, jednostki gazowe wyprodukowały 1,9 TWh, a źródła odnawialne dołożyły zaledwie ok. 0,54 TWh, co stanowiło tylko ok. 6 proc. stanowego miksu wytwarzania.

REKLAMA

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Indiany wzrośnie m.in. dzięki zakontraktowaniu przez NIPSCO budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 800 MW.

Oprócz korzyści ekonomicznych, które dają takie projekty, transformacja energetyczna, którą przeprowadzamy, oznacza w dłuższej perspektywie oszczędności dla klientów szacowane na około 4 mld dolarów – komentuje Violet Sistovaris, szef NIPSCO.

Jedną z farm wiatrowych, które powstaną w Indianie i z których energię zakontraktował teraz NIPSCO, postawi aktywny m.in. na polskim rynku wiatrowym deweloper EDPR. Portugalczycy zbudują farmę wiatrową o mocy 102 MW, która ma być złożona z 25 turbin, co daje jednostkową moc ponad 4 MW. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2020.

REKLAMA

EDPR ma już w Indianie farmy wiatrowe o mocy 700 MW, a dzięki ostatniej transakcji amerykański oddział koncernu miał zabezpieczyć 1,1 GW w umowach na produkcję energii wiatrowej w USA. Dotyczy to projektów, które mają zostać włączone do sieci w latach 2019-2020.

Największą farmę wiatrową z zakontraktowanych przez NIPSCO, o mocy 400 MW, ma postawić mający siedzibę na Florydzie deweloper NextEra Energy Resources, który w Indianie ma już farmy wiatrowe o mocy 120 MW.

Z kolei farmę wiatrową o mocy niemal 300 MW postawi mający siedzibę w Vigrinii deweloper Apex Clean Energy.

EDPR nie podaje, na jakich warunkach będzie sprzedawana energia. Natomiast wiadomo, że w przypadku projektów NextEra i Apex Clean Energy podpisano umowy PPA mające obowiązywać przez 20 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.