Lewiatan o zapowiedzi zmiany zasad budowy farm wiatrowych

Lewiatan o zapowiedzi zmiany zasad budowy farm wiatrowych
EDP Renovaveis press

Konfederacja „Lewiatan” pozytywnie odniosła się do zapowiedzianego przez Ministerstwo Energii zmniejszenia restrykcji ograniczających budowę farm wiatrowych, które wynikają z ustawy „odległościowej” To dobry sygnał, ale również potwierdzenie tego, że prawo stanowione w pośpiechu, bez właściwych konsultacji oraz bez oceny skutków regulacji, prędzej czy później trzeba zmienić komentuje Konfederacja Lewiatan.

Przyjęta w 2016 r. ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywana ustawą „odległościową”, była odzwierciedleniem przedwyborczych postulatów Prawa i Sprawiedliwości, które zapowiadało powstrzymanie dynamicznie rozwijającej się wcześniej w kraju energetyki wiatrowej.

Zgodnie z przyjętymi wówczas regulacjami, niemożliwe stało się rozwijanie projektów farm wiatrowych, które nie spełniałyby kryterium minimalnej odległości turbin od zabudowań i obszarów chronionych, odpowiadającej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

W efekcie na rynku pozostały tylko projekty, dla których do czasu wejścia w życie ustawy udało się zabezpieczyć pozwolenia na budowę – w tym przypadku inwestorzy mają czas na uruchomienie produkcji energii do czerwca 2021 r.

Teraz Ministerstwo Energii chce zrobić wyjątek od restrykcji przyjętych w ustawie odległościowej. Wiceszef resortu energii Tomasz Dąbrowski zapowiedział w ubiegłym tygodniu podczas plenarnego posiedzenia Sejmu częściowe zniesienie restrykcji wynikających z 10h, „przynajmniej w tych gminach, gdzie jest zgoda społeczna”.

Zapowiedź zmniejszenia restrykcji w rozwijaniu nowych projektów farm wiatrowych pozytywnie ocenia Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Rząd przewiduje nowelizację ustawy „odległościowej”, w zakresie obowiązywania zasady 10h. Oznacza ona, że elektrownię wiatrową można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości od zabudowań mieszkalnych. To niewątpliwie dobra informacja dla potencjalnych inwestorów, którzy, miejmy nadzieję, wrócą do naszego kraju – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan zaznacza jednak, że zmiany w zakresie funkcjonowania kryterium 10h będzie można ocenić, gdy będą gotowe konkretne przepisy.  – Z wstępnych informacji wynika, że liberalizacja tej zasady będzie możliwa przy projektach, które zyskają akceptację społeczną. Można domniemywać, że decyzję podejmować będzie rada gminy. Pytanie, czy uchwala rady gminy będzie aktem prawa miejscowego i w jaki sposób będzie modyfikowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

„Puls Biznesu” podał wczoraj, że nowe propozycje zakładają przyznanie gminom prawa do postawienia wiatraków nawet w odległości wynoszącej tylko kilkaset metrów od zabudowań.

Niepokojąca jest informacja, że każda inwestycja, która będzie w odległości 600 metrów i będzie miała akceptację społeczną, będzie mogła być realizowana. To, czy inwestycja może być realizowana i na jakich warunkach, powinno wynikać z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w trybie ustawy „ocenowej” i z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a nie ze sztywno wpisanej w ustawie odległości – dodaje Dominik Gajewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.