Wielkie wiatraki staną na Bałtyku

Wielkie wiatraki staną na Bałtyku
Fot. MHI Vestas

Największe na świecie wiatraki o jednostkowej mocy 9,5 MW wejdą w skład farmy wiatrowej, którą na Morzu Bałtyckim zbuduje hiszpańska Iberdrola. W tym czasie funkcjonowanie powinny rozpocząć turbiny o takiej samej mocy na innych morskich farmach wiatrowych, jednak wiatraki zastosowane na farmie wiatrowej Iberdroli będzie charakteryzować większa długość łopat.  

Na razie największe turbiny, już wykorzystywane na morskich farmach wiatrowych, osiągają moc 8 MW. Ich producentem jest MHI Vestas – podobnie jak turbiny o mocy 9,5 MW, która powstaje na tej samej platformie, jak wariant 8 MW, czyli V164. 

Największe zamówienie na turbiny o mocy 9,5 MW, zbudowane na platformie V164, japońsko-duński producent zrealizuje dla konsorcjum firm EDPR i Engie, które postawią u wybrzeży Wielkiej Brytanii wielką farmę wiatrową Moray o mocy 950 MW, której uruchomienie zaplanowano na rok 2022.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe MHI Vestas o mocy 9,5 MW w ilości 90 sztuk mają również wejść w skład farmy wiatrowej Trinton Knoll, która ma powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii rok wcześniej i którą zrealizuje niemiecki koncern energetyczny Innogy.

Z kolei pod koniec ubiegłego rok MHI Vestas zdobył zamówienie na turbiny o mocy 9,5 MW – chodzi także o model V164 – które wejdą w skład farmy wiatrowej Northwester 2 mającej powstać w roku 2020 u wybrzeży Belgii. W tym przypadku MHI Vestas podaje, że uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin

Teraz duńsko-japońskie konsorcjum informuje o zdobyciu kolejnego zamówienia na wielkie wiatraki o jednostkowej mocy 9,5 MW, które tym razem nie zostaną zrealizowane na platformie V164, ale po raz pierwszy zostanie zastosowana nowa platforma V174, w której średnica wirnika ma wynosić 174 metry.

MHI Vestas informuje, że każda z długich na 85 metrów łopat będzie ważyć 35 ton, czyli tyle samo, ile krótsze łopaty stosowane w modelu V164.

Chodzi o mającą powstać na Morzu Bałtyckim, na obszarze 40 km2, farmę wiatrową Baltic Eagle o mocy 476 MW, którą w pobliżu wyspy Rugia postawi hiszpańska Iberdrola.

Instalację 52 wielkich wiatraków przewidziano na lata 2022-23 i jak informuje MHI Vestas, będzie to jego pierwsza dostawa turbin V174-9.5 MW. Po uruchomieniu wytwarzania energia popłynie do sieci przesyłowej należącej do operatora 50Hertz.

Budowa farmy wiatrowej Baltic Eagle to efekt wygranej w aukcji, którą w ubiegłym roku przeprowadziły niemieckie władze. W tamtej aukcji Iberdrola zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW (Hiszpanie nie ujawnili zaoferowanych cen za energię).

Obok projektu Baltic Eagle o mocy 476 MW wsparciem zostanie objęta produkcja energii z farmy wiatrowej Wikinger Sud o mocy 10 MW, który ma stanowić rozszerzenie farmy wiatrowej Wikinger postawionej wcześniej na Bałtyku przez hiszpański koncern energetyczny.

Farma wiatrowa Baltic Eagle ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji generowanej przez około 450 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Farma wiatrowa Wikinger została uruchomiona przez Iberdrolę w pobliżu wyspy Rugia w ubiegłym roku w ramach inwestycji wycenionej na 1,4 mld euro. Na powierzchni 34 km2 zainstalowano 70 turbin o jednostkowej mocy 5 MW, które dostarczyła firma Adwen, joint-venture zawiązane przez Gamesę (obecnie należącą do Siemensa) i Arevę.

Energia z morskiej farmy wiatrowej Wikinger jest przesyłana na ląd za pomocą infrastruktury należącej do operatora 50Hertz, poprzez morską stację transformatorową, z wykorzystaniem technologii 220 kV AC (to pierwszy taki przypadek w niemieckim offshore, w którym dotąd wykorzystywano kable 150 kV), a następnie w lokalizacji Lubmin jest zamieniana na 380 kV.

Na razie oprócz farmy wiatrowej Wikinger Iberdrola posiada inną morską farmę wiatrową o nazwie Duddon Sands (389 MW), którą uruchomiła na Morzu Irlandzkim w roku 2014 we współpracy z duńskim koncernem energetycznym Orsted. Ta inwestycja miała kosztować około 1,8 mld euro.

Obecnie Hiszpanie szykują się do budowy innej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Farma wiatrowa East Anglia One osiągnie moc 714 MW, a CAPEX tej inwestycji oszacowano na 2,8 mld euro. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2020.

Iberdrola postawi morskie wiatraki także u wybrzeży Francji, w ramach projektu Saint-Brieuc posiadającego rządowe gwarancje sprzedaży energii uzyskane w drodze aukcji. Farma wiatrowa mająca powstać około 20 km od wybrzeży Bretanii będzie się składać z 62 elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW.

Na pierwszej farmie wiatrowej Iberdroli na Morzu Bałtyckim nie zastosowano turbin dostarczonych przez MHI Vestas. Jednak obecnie obie firmy nawiązują ściślejszą współpracę, której efektem jest nie tylko zamówienie dla projektu Baltic Eagle, ale także przyznanie MHI Vestas statusu preferowanego dostawcy elektrowni wiatrowych w zakresie projektu Vineyard Wind o mocy 800 MW, mającego powstać w latach 2022-23 u wybrzeży amerykańskiego stanu Massachusetts. Iberdrola posiada w tym projekcie 50 proc. udziałów. Drugą połowę ma duński fundusz Copenhagen Infraestructure Partners.

W tym projekcie mogą zostać zastosowane nawet jeszcze większe turbiny o jednostkowej mocy 10 MW, których wdrożenie na rynek zapowiada MHI Vestas. Nowa turbina o mocy 10 MW ma bazować na platformie V164, w której stosowane są łopaty o długości 80 metrów.

W nowej turbinie, w stosunku do wcześniejszych wersji V164, mają zostać zastosowane innowacje poprawiające aerodynamikę i chłodzenie. MHI Vestas zapewnia, że nowa turbina V164-10.0MW może pracować na pełnych obrotach przy prędkości wiatru 10 m/s przez okres 25 lat.

Iberdrola to jeden z największych inwestorów w energetyce odnawialnej. Na koniec trzeciego kwartału 2018 r. Hiszpanie posiadali odnawialne źródła energii o łącznej mocy 29,59 GW, a obecnie miks wytwarzania energii w hiszpańskim koncernie już w ponad połowie bazuje na źródłach zeroemisyjnych.

W pierwszych 9 miesiącach ubiegłego roku Hiszpanie wypracowali zysk operacyjny w ujęciu EBITDA na poziomie 6,72 mld euro (+22,5 proc. r/r). W segmencie OZE hiszpański koncern zwiększył w tym czasie wynik EBITDA rok do roku aż o 38,1 proc., do poziomu 1,27 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.