EDPR zmniejszył przychody, ale zwiększył zysk netto

EDPR zmniejszył przychody, ale zwiększył zysk netto
Fot. EDPR

Działający m.in. na polskim rynku wiatrowym portugalski koncern EDP Renewables ogłosił wyniki za rok 2018, w którym uruchomił odnawialne źródła energii o łącznej mocy 826 MW, z czego 478 MW powstało w Ameryce Północnej, 211 MW w Europie i 137 MW w Brazylii.

Od stycznia do grudnia 2018 r. EDPR dostarczył 28,4 TWh odnawialnej energii elektrycznej (+3 proc. r/r), co pozwoliło uniknąć 19,8 mln ton emisji CO2. W tym w ubiegłym roku farmy wiatrowe EDPR w Europie, Ameryce Północnej i Brazylii odpowiadały odpowiednio za 40 proc., 55 proc. i 4 proc. całkowitej produkcji energii.

Wzrost produkcji wynikał głównie z przyrostu mocy, o 625 MW, przy wyższym oczekiwanym współczynniku obciążenia, który w ubiegłym roku wyniósł średnio 30 proc. w porównaniu do 31 proc. w 2017 r., odzwierciedlając 94 proc. P50 (długoterminowa średnia dla 12 miesięcy).

REKLAMA

W Europie EDPR osiągnął w ubiegłym roku średni współczynnik obciążenia elektrowni wiatrowych na poziomie 26 proc. (-1 pkt proc.). W Hiszpanii farmy wiatrowe portugalskiego koncernu pracowały z obciążeniem 26 proc. (-1 pkt proc.), ale powyżej średniej dla tego rynku (+2 pkt proc.), a w Portugalii osiągnęły 27 proc. (bez zmian w stosunku do 2017 r.).

W 2018 roku EDPR odnotowało łączne przychody w wysokości 1 697 mln EUR (-7 proc. r./r.). Do najważniejszych,wymienionych przez firmę czynników kształtujących poziom przychodów należały: wzrost produkcji (+3 proc. r./r. oraz +38 mln EUR r./r.), niższa średnia cena sprzedaży (-9 proc. r./r. oraz -71 mln EUR r./r.), niekorzystny wpływ różnic kursowych (-46 mln EUR r./r.) oraz zaplanowane wygaśnięcia specjalnych instrumentów podatkowych w postaci 10-letnich ulg podatkowych w USA (-51 mln EUR).

Wypracowana w ubiegłym roku EBITDA portugalskiej grupy osiągnęła poziom 1 300 mln EUR (-5 proc. rok do roku).

Ubiegłoroczne koszty netto spadły do 220 mln EUR – w porównaniu do 302 mln EUR w 2017 r. – jak tłumaczy spółka, głównie w związku ze stabilną zmianą kosztów odsetek netto od zadłużenia (139 mln EUR), niższymi kosztami partnerstwa instytucjonalnego (81 mln EUR; -8 mln EUR w ujęciu rok do roku) oraz zyskami ze sprzedaży udziałów w projektach offshore (87 mln EUR).

Mimo niższych przychodów i gorszego wyniku EBITDA, spółka osiągnęła w ubiegłym roku wyższy zysk netto w wysokości 313 mln euro, co oznacza wzrost o 14 mln euro w porównaniu do zysku netto za rok 2017.

REKLAMA

Przedstawione dziś wyniki, a wśród nich wzrost zysku netto o 14 proc., odzwierciedlają solidne zarządzanie finansowe spółki, która skorzystała ze stabilnego poziomu kosztów odsetek netto w ujęciu rocznym, niższych kosztów partnerstwa instytucjonalnego oraz zysków ze sprzedaży udziałów w projektach offshore – komentuje João Manso Neto, CEO EDP Renewables.

Jesteśmy zobowiązani do dalszego rozwoju działalności przy zastosowaniu efektywnych modeli zarządzania i ograniczania ryzyka, oraz poprzez dywersyfikację naszej zdolności do wytwarzania wartości zarówno na rynkach, jak i w technologii – dodaje szef EDPR.

Na koniec 2018 r. spółka zarządzała portfelem aktywów operacyjnych o łącznej mocy 11,7 GW w 11 różnych krajach, z czego 11,3 GW jest w pełni skonsolidowane, a 371 MW skonsolidowane kapitałowo (udziały kapitałowe w Hiszpanii i USA).

Według stanu na grudzień ub.r. EDPR posiadał na całym świecie w budowie elektrownie wiatrowe o łącznie mocy 674 MW, z czego 344 MW odnosiło się do tych znajdujących się na lądzie, a 330 MW na morzu.

Portfolio EDPR w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, które są zlokalizowane w pięciu regionach. Należą do nich wielkopolskie projekty Margonin oraz Pawłowo, położone w warmińsko-mazurskim Korsze, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz leżące na Lubelszczyźnie Tomaszów i Tyszowce.

W listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.