Polenergia i Equinor mają zgodę na kolejny projekt offshore

Polenergia i Equinor mają zgodę na kolejny projekt offshore
Fot. Equinor

Polenergia poinformowała o uzyskaniu zgody UOKiK na utworzenie kolejnej spółki celowej z firmą z norweskiej grupy paliwowej Equinor, z którą będzie stawiać elektrownie wiatrowe na Bałtyku.

Polski prywatny koncern energetyczny informował w ubiegłym roku o zawarciu umowy warunkowej sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I S.A., która prowadzi projekt budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Umowa przedwstępna przewidywała zawarcie umowy przyrzeczonej przenoszącej własność udziałów posiadanych przez na rzecz spółki Wind Power AS.

Zawarcie ostatecznej umowy przenoszącej własność udziałów zostało uzależnione od spełnienia warunków obejmujących uzyskanie przez każdą ze stron bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy oraz uzyskanie prawomocnej rejestracji przez Sąd Rejestrowy uchwały w przedmiocie przekształcenia spółki celowej ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

Teraz Polenergia informuje o otrzymaniu bezwarunkowej zgody UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, który zrealizuje kolejny projekt Polenergii i Equinor. Zlokalizowana na granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej inwestycja jest na wczesnym etapie realizacji.

Farma wiatrowa Bałtyk I ma powstać w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów.

Trwające od blisko 2 lat kampanie pomiarowe wiatru na Morzu Bałtyckim miały potwierdzić znakomite warunki wietrzne dla tego projektu.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

REKLAMA

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku.

Spółka podkreśla, że termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych jest uzależniony od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego, którego założenia Ministerstwo Energii powinno przedstawić w tym roku.

Pod koniec stycznia br. Polenergia informowała, że w odpowiedzi na wniosek spółki Polenergia Bałtyk I S.A. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. określiły warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny. Zgodnie z otrzymanymi warunkami przyłączenia przewidziano możliwość przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 1560 MW.

Warunki przyłączenia określają m.in. inwestycje po stronie Polenergia Bałtyk I S.A. oraz PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej, oraz niezbędny zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Wcześniej Polenergia informowała o otrzymaniu warunków przyłączenia dla realizowanego przez spółkę MFW Bałtyk II sp. z o.o. projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II, zakładających możliwość przyłączenia elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 240 MW.

Otrzymanie warunków przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny, w powiązaniu z dotychczas otrzymanymi warunkami przyłączenia dla projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o., MFW Bałtyk III sp. z o.o. oraz Polenergia Bałtyk I S.A., oznaczają zwiększenie potencjału posiadanych warunków przyłączenia dla morskich wiatraków do 3000 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.