PowerWind uruchamia turbinę wiatrową o mocy 2,5 MW

PowerWind uruchamia turbinę wiatrową o mocy 2,5 MW
PowerWind press

Niemiecki producent PowerWind GmbH zakończył pomyślnie etap uruchomienia swojej pierwszej turbiny wiatrowej o mocy 2,5 MW typu PowerWind 90.

Prototyp turbiny z wirnikiem o średnicy 90 metrów został zbudowany na początku grudnia w Bremerhaven. W dniu 21 grudnia turbina wiatrowa PowerWind 90 dostarczyła po raz pierwszy prąd do miejscowej sieci energetycznej. Na początku 2011 roku instalacja zostanie przekazana w stanie „pod klucz“ klientowi wpd AG.

Po niespełna 3-letnim okresie projektowania firma PowerWind ma teraz w swojej ofercie – oprócz umocnionego już na rynku modelu PowerWind 56 o mocy znamionowej 900 kW – również turbinę wiatrową klasy wielomegawatowej.

REKLAMA

– Najważniejszą innowacją w turbinie PowerWind 90 jest nowa koncepcja ochrony przekładni – stwierdza Thomas Korzeniewski, kierownik działu badań i projektowania w firmie PowerWind.

REKLAMA

„Dwa łożyska główne, odporna na odkształcenie rama podstawy i dwa hydrauliczne wsporniki przekładni zapewniają optymalne przenoszenie momentu obrotowego i eliminację niepożądanych obciążeń działających na przekładnię. Ponadto przekładnia jest odłączona od sieci elektrycznej przez dwie przetwornice pełnookresowe i zabezpieczona przed obciążeniami, które mogą np. wystąpić w przypadku spadku napięcia. Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie to znacznie wydłuży żywotność przekładni – dodaje Korzeniewski.

Dzięki zastosowaniu przetwornic pełnookresowych i inteligentnego sterowania, turbina wiatrowa PowerWind 90 o doskonałych zdolnościach przeciwzwarciowych (ang. fault ride-through) i rozszerzonym zakresie mocy biernej potrafi sprostać nawet najwyższym wymaganiom sieciowym.

Od 2011 r. dostępna będzie dodatkowo nowa wersja turbiny wiatrowej o mocy 2,5 MW z wirnikiem o średnicy 100 m dla mniejszych farm wiatrowych, która również spełnia wymagania SDL.


O firmie PowerWind GmbH

PowerWind GmbH to niemiecki producent turbin wiatrowych o mocy znamionowej od 900 kW do 2500 kW i branżowy usługodawca serwisowy. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo powstało w 2007 r. i jest finansowane przez międzynarodowego inwestora Warburg Pincus. Przedsiębiorstwo ma w Niemczech dwa przedstawicielstwa: w Hamburgu i Bremerhaven. W nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Bremerhaven, od stycznia 2008 r. wytwarzana jest seryjnie turbina wiatrowa PowerWind 56 o mocy 900 kW. Pierwsza turbina wiatrowa typu PowerWind 90 o mocy 2,5 MW została wzniesiona w grudniu 2010 r.