Powstanie największa farma wiatrowa w Polsce

Powstanie największa farma wiatrowa w Polsce
Mess of Potage, flickr cc-by-2.0

Inwestycję koło Darłowa zrealizuje Enerco wraz z amerykańskim potentatem w branży energii wiatrowej US Invenergy. Pierwsze elektrownie wiatrowe {więcej}Darłowskiego Centrum Energetycznego ruszą jeszcze w tym roku.

O projekcie poinformowała Rzeczpospolita, podkreślając, że będzie to jeden z największych kompleksów elektrowni wiatrowych w Europie.

Zainstalowana moc parku wiatrowego Darłowskie Centrum Energetyczne ma liczyć w sumie 250 MW, co zwiększy całkowity potencjał energetyki wiatrowej w Polsce o 25%.

REKLAMA

Pierwsza część projektu – trzy parki wiatrowe o łącznej mocy 80 MW – zostanie ukończona jeszcze w 2011 roku, ale inwestor nie wyklucza, że w ramach Darłowskiego Centrum Energetycznego jeszcze w tym roku powstanie więcej farm wiatrowych. Jest to jednak uwarunkowane uzyskaniem finansowania.

Jak donosi Rzeczpospolita, realizacja pierwszej części projektu będzie kosztować 590 mln zł. Kwotę 450 mln zł Enerco otrzyma z konsorcjum banków, których liderem jest BRE Bank.

REKLAMA

Jak zapewnia dyrektor finansowania strukturalnego BRE Bank, Michał Popiołek – kredytu udzielono na 15 lat, a jego bank jest zainteresowany finansowaniem kolejnych projektów tego typu – informuje Rzeczpospolita.

Kolejne 140 mln zł na realizację ogromnego projektu wiatrowego Enerco otrzyma od inwestorów indywidualnych i amerykańskiego partnera.

US Invenergy to jeden z największych deweloperów farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych. W sumie zainstalowana moc parków wiatrowych Invenergy przekracza już 2 GW. Firma prowadzi działalność nie tylko w  USA, ale też w Kanadzie i Europie. Moc farm wiatrowych Invenergy wynosi od 25 nawet do 500 MW.

Oprócz farm wiatrowych, Invenergy rozwija także na ogromną skalę działania związane z inwestycjami w branży gazu ziemnego i solarnej.

Pracownicy firmy Enerco mają już na swoim koncie m.in. realizacje parków wiatrowych Cisowo i Tymień (oba w Województwie Zachodniopomorskim). Enerco współpracowało z Invenergy także przy tych inwestycjach. Park wiatrowy Cisowo był jedną z pierwszych farm wiatrowych w Polsce. Funkcjonowanie rozpoczął w latach 1999-2001.

Jak przekonuje na łamach Rzeczpospolitej prezes Enerco, Piotr Wiśniewski, jego firma ma w planach rozwój projektów wiatrowych o mocy 1 GW.