Turbiny General Electric do Rumunii

Turbiny General Electric do Rumunii
GE press

W celu wspierania dążeń Rumunii do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, firma GE łączy siły z deweloperem {więcej}farm wiatrowych, firmą Monsson Alma. Dzięki nawiązanej współpracy powstaną w Rumunii dwa nowe projekty, których łączna moc wyniesie 35 megawatów.

GE dostarczy 10 turbin wiatrowych o mocy 2,5 megawata każda oraz zapewni dziesięcioletnie wsparcie dla projektu Silistea 1, którego właścicielem jest firma SC Romconstruct Top SRL. GE zapewni także cztery turbiny o mocy 2,5 megawata oraz pięcioletnie wsparcie dla projektu Mireasa 2, którego właścicielem jest firma SC Eco Power Wind SRL.

Rozwój farm wiatrowych to dla Rumunii podstawa działań mających na celu osiągnięcie wymaganych przez Unię Europejską założeń dotyczących energii odnawialnej. Celem jest uzyskanie do roku 2020 produkcji energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 24%.

REKLAMA

Rumunia niedawno rozszerzyła zapisy prawne dotyczące energii odnawialnej, przedłużając ważność certyfikatów przyznanych projektom w tej dziedzinie z roku 2015 do roku 2017. Zwiększono także zachęty finansowe dla producentów energii ze źródeł odnawialnych.

„Dzięki postępowej legislacji, rząd tworzy jedno z najbardziej przyjaznych w Europie miejsc dla producentów energii odnawialnej i zachęca do tworzenia nowych inwestycji w zakresie energii wiatrowej”, powiedział Andrei Muntmark, dyrektor handlowy Monsson Alma. „Cieszymy się z ponownej współpracy z GE”.

REKLAMA

Obydwa projekty zlokalizowane są około 20 km od farmy wiatrowej Fantanele, która również jest oparta na technologii turbin wiatrowych GE o mocy 2,5 megawata. Po ukończeniu projektu, będzie to największa farma wiatrowa w Europie. Firma Monsson Alma była pierwotnym autorem projektu Fantanele, zanim został on przejęty przez CEZ Romania.

GE bardzo cieszy wsparcie działań związanych z pozyskiwaniem energii odnawialnej ze strony rządu rumuńskiego”, powiedział Victor Abate, wiceprezes ds. energii odnawialnej GE Power&Water.

„Rozwój produkcji energii wiatrowej zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz jego niezależność w tym zakresie. Ponadto, nowe inwestycje zmniejszą poziom zanieczyszczeń, a także pozwolą na zwiększenie zatrudnienia w sektorze związanym z ekologią”.

Turbina GE 2.5 to najbardziej zaawansowany produkt GE Energy z zakresu technologii wiatrowych, zapewniający najwyższą wydajność, niezawodność i maksymalną integrację z siecią elektroenergetyczną. Została opracowana tak, aby przynosić możliwie najlepsze wyniki produkcyjne w swojej klasie. Stworzona została na bazie wyjątkowo udanego modelu GE o mocy 1,5 megawata, najczęściej instalowanej na świecie turbiny wiatrowej – do dziś zainstalowano ponad 14500 sztuk tego modelu.

grayling