Coraz więcej farm wiatrowych na morzu

Coraz więcej farm wiatrowych na morzu
EWEA, GE press

W zeszłym roku w Europie potencjał farm wiatrowych typu offshore zwiększył się o {więcej}51%. W których krajach działa najwięcej morskich elektrowni wiatrowych?

Jak informuje Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), w całym 2010 roku na Starym Kontynencie zainstalowano na morzu 308 elektrowni wiatrowych. EWEA szacuje koszt tych inwestycji na 2,6 mld €.

W sumie daje to dodatkowy zainstalowany potencjał na poziomie 883 megawatów, dzięki którym całkowita moc farm wiatrowych na europejskich wodach terytorialnych wzrosła do 2,96 GW, co pozwoli na produkcję 11,5 TWh energii w skali roku. Liczba ta odpowiada konsumpcji energii elektrycznej generowanej przez mieszkańców Berlina i Brukseli razem wziętych – informuje EWEA.

REKLAMA

Europejskim (i światowym) liderem w produkcji energii z farm wiatrowych ulokowanych na morzu jest Wielka Brytania, gdzie działa już 1,34 MW tego rodzaju instalacji. Po W. Brytanii najwięcej morskich elektrowni wiatrowych, w sumie 854 MW, mają Duńczycy, a po nich Holendrzy – 294 MW.

REKLAMA

Farmy wiatrowe typu offshore działają w Europie jeszcze w Belgii (195 MW), Szwecji (164 MW), Niemczech (92 MW), Irlandii (25 MW), Finlandii (26 MW), a także w Norwegii, w której zainstalowana moc jest jak na razie symboliczna i wynosi 2,3 MW.

Jak komentuje Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy EWEA – ubiegły rok był pod względem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej rekordowy, a o coraz większym znaczeniu tego rodzaju instalacji świadczy fakt, że w 2010 roku powstało aż 29 nowych modeli turbin zaprojektowanych do pracy na morzu. W sumie w ciągu dwóch ostatnich lat powstały 44 modele turbin typu offshore, które zbudowały 33 firmy.

Jak podkreśla się w komunikacie EWEA, szybki rozwój morskich farm wiatrowych w 2010 roku był możliwy dzięki lepszemu dostępowi do kapitału oferowanego przez europejskie instytucje finansowe takie jak Europejski Bank Inwestycyjny.

Czy w 2011 roku morskie farmy wiatrowe będą powstawały w Europie w równie szybkim tempie? Zdaniem EWEA – nawet w jeszcze szybszym. Organizacja zrzeszająca europejski przemysł energii wiatrowej szacuje, że w tym roku potencjał farm wiatrowych typu offshore zwiększy się na naszym kontynencie o 1000 – 1500 MW.

EWEA podkreśla, że aż 19 GW instalacji wiatrowych, których budowę planuje się na europejskich morzach, jest w bardzo zaawansowanym stadium przygotowań. Ich uruchomienie pozwoliłoby na produkowanie 66,6 TWh energii – ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd 14 największych europejskich stolic.