Ile kosztuje przyłączenie farmy wiatrowej do sieci

Ile kosztuje przyłączenie farmy wiatrowej do sieci
OiMax, flickr cc-by-2.0

Zdaniem ekspertów, na Pomorzu Zachodnim, gdzie buduje się najwięcej farm wiatrowych w Polsce, koszty przyłączania do sieci {więcej} kolejnych instalacji będą szybko rosły, co w dużej mierze wynika z niedostatecznej infrastruktury przesyłowej.

Odpowiedź na pytanie dotyczące kosztów związanych z przyłączeniem do sieci parków wiatrowych znalazło się w analizie wykonanej na zlecenie zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak wynika z dokumentu, obecny koszt przyłączenia elektrowni wiatrowych do sieci wynosi ok. 100 tys. zł za każdy kilometr. Autorzy analizy formułują również prognozę co do kosztów z tym związanych w perspektywie 5 czy 20 lat. Według nich, w roku 2015 koszt przyłączenia farm wiatrowych wyniesie już 300 tys. zł za kilometr, a w roku 2030 osiągnie 500 tys. zł/km.

REKLAMA

Jak przekonuje na łamach portalu CIRE.pl jeden z twórców raportu i były wiceprezes PSE, Wojciech Kułagowski, natłok farm wiatrowych w północnozachodniej części naszego kraju sprawia, że w obliczu braku inwestycji w infrastrukturę przesyłową, zaczyna brakować miejsca na przyłączanie do sieci kolejnych elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

Aby umożliwić dalszy rozwój farm wiatrowych w regionie, potrzebna jest modernizacja i przebudowa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury dystrybucyjnej.

Lokalni operatorzy – Enea i Energa – w tym roku przewidzieli na ten cel setki milionów złotych. W opinii Kułagowskiego inwestycje na tym poziomie będą jednak niewystarczające, aby rozwiązać zaistniałe problemy.

Co więcej, przed koniecznością gruntownej modernizacji swojej sieci przesyłowej stoi PSE Operator. Jak zaznacza jednak Kułagowski, koszty z tym związane są trudne do oszacowania.

gr