Zamówienie z Polski na turbiny Nordex

Zamówienie z Polski na turbiny Nordex
Nordex press

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych poinformował o realizacji zamówień z Polski i Turcji. Gdzie w naszym kraju staną nowe turbiny Nordex? {więcej}

Chociaż Nordex ujawnia informację o nowych kontraktach dopiero teraz, umowy zostały podpisane jeszcze w IV kwartale ubiegłego roku.

Niemcy poinformowali o podpisaniu umów na dostawy na potrzeby trzech farm wiatrowych w Polsce i Turcji. W sumie chodzi o 44 turbiny N100 o mocy 2,5 MW.

REKLAMA

Do Polski trafi 12 elektrowni wiatrowych, które zamówił niemiecki deweloper farm wiatrowych Renerco Renewable Energy Concepts AG. Wcześniej dla tej samej firmy Nordex dostarczył już elektrownie S77/1500, które operują na farmach wiatrowych w Niemczech i we Włoszech.

Polskie przedsięwzięcie Renerco, dla którego firma zakupiła nowe elektrownie od Nordex, to park wiatrowy „Kamionka”, który stanie w pobliżu wsi o tej samej nazwie zlokalizowanej w woj. zachodniopomorskim i który ma produkować rocznie ponad 67 GWh energii.

REKLAMA

Kurier Szczeciński podaje, że całkowity koszt budowy farmy wiatrowej Kamionka ma wynieść ok. 60 mln euro, a uruchomienie elektrowni wiatrowych zaplanowano na drugą połowę tego roku.

Pierwszy z projektów w Turcji o nazwie Metristepe zostanie wykonany przez dewelopera CAN Enerji. Na jego potrzeby Nordex dostarczy 16 elektrowni. Zamówienie będzie zrealizowane „pod klucz”, a farma wiatrowa Metristepe ma produkować rocznie ok. 140 GWh energii.

Kolejny turecki projekt, dla którego 16 turbin dostarczy Nordex, to farma wiatrowa Tokat, którą buduje firma Eksim Group. W tym przypadku roczna produkcja energii ma wynieść 125 GWh.

Turbina wiatrowa N100/2500, która zostanie wykorzystana na farmie wiatrowej Kamionka, przeznaczona jest do pracy w warunkach wietrzności oznaczonych w klasyfikacji IEC jako 2a (wysokość piasty – 80 m) i 3a (100 lub 140 m).

N100/2500 osiąga swoją nominalną moc produkcyjną przy wietrze wiejącym z prędkością 13 m/s, a minimalna i maksymalna prędkość wiatru, przy której może pracować turbina, to od 3 do 20 m/s.

gr