Powstanie największa farma wiatrowa na Mazurach?

Powstanie największa farma wiatrowa na Mazurach?
Dong Energy

W warmińsko-mazurskiej gminie Biskupiec Pomorski planuje się budowę dużej farmy wiatrowej. Inwestor jest jednak dopiero {więcej}na początku drogi, której uwieńczeniem ma być uruchomienie kilkudziesięciu elektrowni wiatrowych.

Elektrownie wiatrowe mają stanąć na obszarze 8 kilometrów kwadratowych w okolicy wsi Wilimy, Biesowo, Czerwonka, Łabuchy, i Zarębiec. W sumie inwestor planuje postawienie 40 elektrowni wiatrowych, a łączna moc instalacji ma wynieść ok. 80 MW.

Na razie nie wiadomo, jaki jest koszt projektu, ani kto jest jego autorem. Władze gminy Biskupiec informują jedynie, że wiatraki chce budować konsorcjum krajowych firm, co jednak nie wyklucza możliwości, że za rodzimymi spółkami może stać zagraniczny inwestor.

REKLAMA

Lokalne władze są przychylne inwestycji i szacują, że dzięki niej do gminnego budżetu może wpływać co roku ok. 2,5 mln zł, które inwestor płaciłby z tytułu podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Korzyści z planowanego przedsięwzięcia dostrzegają też mieszkańcy. – Zdecydowałam się na dzierżawę ziemi pod budowę wiatraka, bo to przyniesie mi spore korzyści finansowe. Jeżeli dochód z tego tytułu ma mieć jeszcze budżet gminy, a inwestorzy mają odnowić drogi, to dlaczego nie? – mówi Gazecie Olsztyńskiej, która informuje o planach budowy wiatraków w okolicy Biskupca, jedna z mieszkanek gminy.

Inwestycja jest jednak dopiero w początkowym etapie realizacji. Gmina Biskupiec Pomorski ogłosiła właśnie przetarg na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uwzględnienie w tym dokumencie możliwości budowy elektrowni wiatrowych umożliwi realizację kolejnych etapów procesu inwestycyjnego.

Planowana farma wiatrowa może być największą inwestycją tego typu zrealizowaną w woj. warmińsko-mazurskim. Według Urzędu Regulacji Energetyki, na początku tego roku w województwie tym działało niewiele ponad 50 MW elektrowni wiatrowych.

W regionie energia wiatrowa jest produkowana m.in. w okolicy Gołdapii, gdzie znajduje się farma wiatrowa licząca w sumie 54 MW, oraz koło Kisielic, gdzie działa 40 MW instalacji wiatrowych. Ponadto, w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, pod Korszami, powstaje farma wiatrowa, której docelowa moc ma wynosić 70 MW.