Acciona i Starke Wind budują farmę wiatrową koło Słubic

Acciona i Starke Wind budują farmę wiatrową koło Słubic
Avia Veneficia, flickr cc-by-2.0

Będzie to pierwsza tego typu instalacja w woj. lubuskim, a już planowana jest budowa kolejnych. {więcej}

Farma wiatrowa, która powstanie w okolicy lubuskich Golic i Lisowa, ma rozpocząć pracę już na początku przyszłego roku.

Moc każdej z elektrowni wiatrowych, które staną w powiecie słubickim, wyniesie 2 MW. W sumie moc farmy wiatrowej koło Golic (woj. lubuskie) wyniesie 38 MW. Pozwoli to na produkcję ilości energii wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dla 40 tysięcy gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestorem jest Acciona Energy Poland, a projekt, który otrzymał już wszystkie niezbędne pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę i przyłączenie do sieci energetycznej zarządanej przez koncern ENEA, prowadzi firma Starke Wind Polska. Farma wiatrowa zajmie obszar 340 ha i będzie to pierwsza tego typu inwestycja na terenie województwa lubuskiego.

Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz w lokalnym radio mówi, że inwestycja oznacza dla gminy dodatkowe dochody z tytułu podatku od nieruchomości oraz dochody dla właścicieli gruntów, na których staną wiatraki, a dodatkowe korzyści to także budowa infrastruktury drogowej oraz modernizacja linii energetycznych.

Acciona Energy Poland to spółka należąca do hiszpańskiej firmy Acciona – globalnego potentata w branży budowlanej.

REKLAMA

Firma Starke Wind Polska, także jako inwestor, chce wybudować w woj. lubuskim w sumie 9 farm wiatrowych. – Park Wiatrowy Golice to pierwszy zrealizowany przez nas od strony formalnej projekt. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zdecydowaliśmy, że pierwszą farmę postawi doświadczony inwestor, jakim jest hiszpańska Acciona Energy. W kolejnych farmach chcemy sami być inwestorami lub współudziałowcami przedsięwzięcia – tłumaczy w lubuskiej Gazecie Wyborczej Alicja Chilińska, dyrektor Starke Wind Polska.

Kolejne farmy wiatrowe, które buduje Starke Wind, będą zlokalizowane m.in. koło Górzycy i Rzepina. Projekty te posiadają już większość ekspertyz i zezwoleń, a w drugim przypadku przygotowano także raport oddziaływania na środowisko.

Park wiatrowy Górzyce ma liczyć w sumie 48 MW, natomiast koło Rzepina ma stanąć 31 elektrowni wiatrowych, których łączna moc wyniesie 62 MW.

Kolejne, ogromne farmy wiatrowe, które chce wybudować Starke Wind mają być zlokalizowane koło Sławy (126 MW) i Świebodzina (138 MW).

W dodatku, w województwie lubuskim planuje się budowę elektrowni wiatrowych m.in. w okolicy Witnicy i Strzelec Krajeńskich.

gr