BRE Bank finansuje rozwój energetyki wiatrowej

BRE Bank finansuje rozwój energetyki wiatrowej
ksdsTM, flickr cc-by-2.0

BRE Bank udzieli kredytu na budowę trzech farm wiatrowych o łącznej mocy 80 MW. Powstaną one w {więcej}dwóch nadmorskich gminach województwa zachodniopomorskiego.


Projekty realizowane są przez grupę deweloperską Enerco, przy współudziale amerykańskiego potentata energii odnawianej Invenergy Wind. Elektrownie staną na terenie gmin Darłowo i Malechowo w odległości 40 km od brzegu Morza Bałtyckiego.

– W BRE chętnie wspieramy innowacyjne przedsięwzięcia, szczególnie jeśli mają one tak istotny wpływ na cały rynek energetyczny. To przełomowy projekt dla energii odnawialnej w Polsce – mówi Michał Popiołek, dyrektor departamentu finansowania strukturalnego i mezzanine BRE Banku. – Z pewnością w przyszłości będziemy wspierać wiele podobnych inwestycji – dodaje.


Trzy zespoły elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 80 MW , współfinansowane przez BRE Bank, zostaną uruchomione już w 2011 roku.

– Elektrownie wiatrowe o mocy 80 MW są częścią planu budowy elektrowni wiatrowych o nazwie „Darłowo”, który będzie  największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i jednym z największych w Europie. W istotny sposób przyczyni się do wypełnienia unijnych standardów dotyczących zielonej energii. Optymalne miejsce w połączeniu z najnowocześniejszą technologią sprawiają, że nasza elektrownia będzie bardzo wydajna – wyjaśnia Piotr Wiśniewski, prezes Enerco.

REKLAMA

Darłowo to trzeci projekt realizowany przez zespół Enerco, po elektrowniach w Cisowie i Tymieniu. Cisowo, wybudowane w 2001 r., było pierwszym w Polsce parkiem dużej mocy, który zapoczątkował dynamiczny rozwój tego sektora gospodarki. Inwestycja współfinansowana była z EkoFunduszu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej również przy wsparciu BRE Banku.

gr
 

REKLAMA