EDP wybuduje farmy wiatrowe pod Tomaszowem Lubelskim?

EDP wybuduje farmy wiatrowe pod Tomaszowem Lubelskim?
EDP press

Portugalski inwestor zamierza wybudować dwie farmy wiatrowe w województwie lubelskim – w gminach {więcej}Tomaszów Lubelski i Jarczów. W sumie może tam stanąć 28 elektrowni wiatrowych.

Inwestycja spółki córki portugalskiego koncernu energetycznego Energias de Portugal zajmującej się rozwojem energetyki odnawialnej jest na etapie konsultacji z mieszkańcami.

Jak informuje Dziennik Wschodni, EDP Renovaveis zorganizował spotkanie, na które zaproszono mieszkańców gospodarstw domowych, w pobliżu których mają stanąć wiatraki, a na którym opinie o potencjalnym oddziaływaniu elektrowni wiatrowych przedstawili eksperci – m.in. planiści z firmy Budplan czy akustycy.

REKLAMA
REKLAMA

– Dla każdego projektu farmy wiatrowej wykonuje się indywidualnie specjalistyczne badania, określające jej potencjalne oddziaływanie. Wyniki takiej analizy zależą m.in. od ukształtowania terenu, rodzaju podłoża, typu turbiny itp. Przez to dla jednych farm wiatrowych minimalna odległość od zabudowań będzie wynosić 300 m, a dla innych 500 m – Dziennik Wschodni cytuje Jacka Szulczyka – akustyka specjalizującego się w badaniach dźwiękowego oddziaływania farm wiatrowych na otoczenie.

Portugalczycy chcą postawić 10 elektrowni wiatrowych w okolicy miejscowości Chorążanka, Majdan Górny, Przeorsk i Ruda Wołoska, a kolejnych 18 – w sąsiedniej gminie Jarczów. Zakładana moc turbin to 1,8 MW.

EDP powołał spółkę EDP Renovaveis zaledwie 3 lata temu. W tej chwili firma jest już drugim największym operatorem farm wiatrowych na świecie. Więcej energii z wiatru produkuje tylko Iberdrola Renovables.

gr