Czesi chcą zbudować farmę wiatrową w gminie Bychawa

Czesi chcą zbudować farmę wiatrową w gminie Bychawa
foto: GE

{więcej}Deweloper należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ planuje budowę farmy wiatrowej, która ma powstać w lubelskiej gminie Bychawa. 

Należąca do CEZ-u firma Eco-Wind Construction na terenie gminy Bychawa chce zbudować farmę wiatrową złożoną z  20 elektrowni wiatrowych, które miałyby stanąć w pobliżu miejscowości Marysin, Gałęzów i Stara Wieś.

Inwestor przeprowadził już badania siły wiatru i uzyskał zgodę na przyłączenie do sieci. Obecnie przygotowywany jest raport oddziaływania na środowisko – w celu uzyskania decyzji środowiskowych. Eco-Wind Construction wydzierżawił już tereny pod farmę wiatrową, a zgodnie z planami inwestora jej budowa miałaby się zakończyć w 2015 roku. 

REKLAMA
REKLAMA

Przed rozpoczęciem inwestycji tereny pod nią przewidziane wymagają jednak jeszcze zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a inwestor będzie musiał przekonać do budowy farmy lokalną społeczność. Elektrownie wiatrowe mają stanąć przynajmniej 500 metrów od najbliższych domostw. 

Eco-Wind Construction zapewnia, że po uruchomieniu farmy wiatrowej do gminnego budżetu będzie trafiać co roku ok. 100 tys. zł od każdej elektrowni wiatrowej, a inwestycja będzie także źródłem dodatkowych przychodów dla właścicieli działek, na których staną wiatraki. 

Przejęcia dewelopera farm wiatrowych Eco-Wind Construction CEZ dokonał za pośrednictwem spółki CEZ Poland Distribution B.V, która stała się właścicielem 67% udziałów w Eco-Wind z możliwością dokupienia pozostałych 33%. Kilka miesięcy temu CEZ informował o planach uruchomienia w Polsce farm wiatrowych o mocy ok. 700 MW.  
gramwzielone.pl