Holendrzy wchodzą na polski rynek magazynów energii

Holendrzy wchodzą na polski rynek magazynów energii
Hynfra Energy Storage

Claritas Investments, holenderski inwestor działający w obszarze transformacji energetycznej, rozpoczyna współpracę z polską firmą Hynfra Energy Storage w celu uruchomienia w Polsce magazynów energii o docelowej mocy 500 MW. Ramowa umowa o współpracy z HES to pierwsza inwestycja Claritas na polskim rynku bateryjnych magazynów energii.

Kluczowym aspektem umowy zawartej między Claritas Investments i Hynfra Energy Storage jest przygotowanie bateryjnych magazynów energii do uczestnictwa w hurtowym rynku energii oraz do świadczenia usług systemowych i usług rynku mocy istotnych dla bezpieczeństwa krajowej sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Współpraca ma także umożliwić dalszą dekarbonizację systemu elektroenergetycznego w kierunku zerowej emisji netto.

W kierunku szybszej transformacji energetycznej

REKLAMA

Claritas to inwestor zajmujący się transformacją energetyczną, skoncentrowany na inwestycjach typu greenfield i early-stage. Stawia na modele biznesowe uwzględniające kierunek rozwoju rynku energetycznego oraz tworzy portfele aktywów służących nowoczesnej infrastrukturze energetycznej.

Hynfra Energy Storage to deweloper systemów magazynowania energii w skali przemysłowej z doświadczeniem w rozwoju i budowie największych projektów infrastrukturalnych w Polsce oraz pierwsza na polskim rynku firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania magazynowania energii w modelu storage as a service oraz odbioru energii do produkcji odnawialnego wodoru.

REKLAMA

 

– Misją Hynfra Energy Storage jest jak najszybsze przejście na energię odnawialną. A stworzenie platformy aktywów magazynowych energii elektrycznej w skali przemysłowej jest naszym pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu – komentuje Piotr Czembor, prezes Hynfra Energy Storage.

Dla Hynfra Energy Storage ta umowa jest potwierdzeniem jej unikalnych kompetencji związanych z rozwojem systemów magazynowania energii oraz wyraźnym potwierdzeniem, że polski rynek jest u progu przyspieszenia w kierunku czystych i odnawialnych aktywów wspieranych przez systemy magazynowania energii, co zostało już dostrzeżone przez międzynarodowych inwestorów – dodaje Michał Maćkowiak, doradca zarządu Hynfra Energy Storage.

Cel: wielkoskalowe magazyny bateryjne

Claritas i Hynfra Energy Storage stawiają sobie za cel rozwój wielkoskalowych projektów magazynów bateryjnych, które nie tylko poprawią jakość i ustabilizują pracę krajowej sicie elektroenergetycznej, ale także zapewnią przychody poprzez aktywny i elastyczny udział w rynkach obrotu energią elektryczną i rynkach usług systemowych.

– Jesteśmy przekonani, że podpisanie umowy to dopiero początek naszej bliskiej współpracy i już wkrótce ogłosimy pierwsze wspólne projekty bateryjnych magazynów energii w Polsce – mówi Jakub Küpcü, Investment Manager Renewables & Storage w Claritas.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.